Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Pałac Kultury i Nauki im. Roberta Schumana?

Warszawa

fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

Przed laty nosił imię Józefa Stalina. Teraz jeden z warszawskich radnych chce mu znaleźć nowego patrona i proponuje: PKiN mógłby nosić imię Roberta Schumana - ojca zjednoczonej Europy.

- To jest propozycja, którą chce dać pod rozwagę radnym miasta. Mogliby wypowiedzieć się też warszawiacy w ramach badania opinii publicznej - mówi Daniel Łaga, radny Śródmieścia. Właśnie on złożył interpelację, w której proponuje nadanie Pałacowi Kultury i Nauki imienia Schumana.

Forma podziękowania

Łaga tłumaczy, że okazja ku temu jest wyjątkowa - Od 1 lipca Polska przewodzi Unii Europejskiej. - Robert Schuman stworzył ideę wspólnoty europejskiej. Nazwanie symbolu Warszawy jego imieniem byłoby formą podziękowania za to, co zrobił dla Europy, Polski i Warszawy - przekonuje Łaga.

Radny zaznacza, że swojego pomysłu nie ma zamiaru narzucać.- Pałac wciąż budzi mieszane uczucia, niektórzy chcieliby go nawet wyburzyć, ale, choć "podarował" nam go naród radziecki i tak stał się symbolem stolicy - wyjaśnia.

"Warszawski pazur"

- Moglibyśmy pokazać taki warszawski pazur. Tak po warszawsku-cwaniacku, zmienić nazwę i pokazać, że ostatecznie robimy tak, jak chcemy - sugeruje Łaga. I przypomina, że zmiana miałaby również charakter symboliczny, bo przed laty PKiN nosił imię Józefa Stalina.

Pałac został oddany do użytku w 1955 r. Ale imię dyktatora zyskał jeszcze w trakcie budowy - stało się to po śmierci Stalina w 1953 r. Już trzy lata później pełnej nazwy przestnano oficjalnie używać.

Rosyjscy dziennikarze pamiętają

- W listopadzie 1956 r. Urząd Rady Ministrów przekazał Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina w gestię Prezydium Rady Narodowej w Mieście Stołecznym Warszawie i od tamtej pory zaprzestano używania nazwy w pełnym brzmieniu -przyznaje Ewelina Dudziak, rzecznik zarządu PKiN. - Obecnie funkcjonuje nazwa Pałac Kultury i Nauki, i tylko rosyjscy dziennikarze, którzy nas odwiedzają, czasem używają tego anachronizmu, jakim jest pełna, historyczna nazwa Pałacu - dodaje.

O ewentualnym nadaniu Pałacowi nowego patrona decydują radni miejscy. W środę propozycja stanęła na posiedzeniu podkomisji ds. nazewnictwa. Choć radni się nią nie zajmowali ze względów formalnych, to ocenili ją krytycznie. - Taka zmiana nie jest zasadna. Nazwa Pałac Kultury i Nauki jest utrwalona w świadomości warszawiaków - podkreślał Dariusz Dolczewski, członek podkomisji.

Radni miasta zaznaczają też, że już od dłuższego czasu poszukują ulicy, która mogłaby nosić imię Roberta Schumana.

ran