Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Pahl: Ratusz podejmie działania na rzecz odzyskania Chmielnej 70

Warszawa

TVN24Konferencja wiceprezydenta Pahla

Ratusz przyjmuje oświadczenie właścicieli Chmielnej 70, którzy zrzekli się praw do słynnej działki. – Podejmiemy decyzje o działaniach, które sprawią, że majątek ten wraz z przyległymi działkami powróci do miasta stołecznego Warszawy – powiedział wiceprezydent Witold Pahl.

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, właściciele działki przy Chmielnej 70 zrzekli się do niej praw. W podpisanym u notariusza dokumencie mieli też stwierdzić, że nie wiedzieli o spłaceniu roszczeń do działki przez władze PRL, a gdyby wiedzieli - nigdy by się nią nie zainteresowali.

Jak powiedział na wtorkowej konferencji Pahl, urzędnicy bardzo wnikliwie przeanalizowali tę deklarację. - Miasto przyjmuje to oświadczenie jako krok zmierzający do rozwiązania umowy (między miastem, a właścicielami działki – red.) – poinformował i dodał, że ratusz podejmie działania, aby to rozwiązanie szybko i skutecznie zostało przeprowadzone.

Chmielna i okoliczne działki

- Podejmiemy działania, żeby majątek ten (teren Chmielnej 70 – red.) wraz z przyległymi działkami powrócił do m.st. Warszawy – zapowiedział wiceprezydent.

Bo warto pamiętać, że trójka właścicieli miała w swoim posiadaniu nie tylko dawną Chmielną 70, ale też przyległe mniejsze działki. Ratusz sprzedał im je w 2013 roku (rok po zwrocie działki) – wszystkie bez przetargu.

Jak tłumaczy nam Bartosz Milczarczyk, trójka właścicieli zrzekła się praw do całości gruntów na placu Defilad (i samej działki, i okolicznych skrawków). – Ratusz będzie się starać odzyskać całość - deklaruje rzecznik.

Teren wyceniany jest na około 160 mln zł. Plan zagospodarowania przestrzennego pozwala wybudować tu 245-metrowy wieżowiec, najwyższy w stolicy.

Ile czasu może zająć procedura odzyskiwania słynnej działki? - Jeśli chodzi o ruchy prawne to działania ze strony ratusza zostaną podjęte już w tym tygodniu. Natomiast wszystko jest w rękach niezawisłego sądu. Liczymy, że to rozstrzygnięcie zapadnie w sposób niezwłoczny - zakomunikował zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Zaczęła aferę reprywatyzacyjną

Zwrot działki na placu Defilad zapoczątkował całą aferę reprywatyzacyjną. Ratusz oddał działkę w 2012 roku, mimo że nie powinien tego robić. Przedwojenny właściciel nieruchomości był bowiem Duńczykiem i odszkodowanie za zagrabione przez rząd PRL mienie zostało mu przyznane już w latach 50.

Działkę oddano dzięki pomocy mecenasa Roberta N. Otrzymali ją Grzegorz Majewski, Marzena K. i Janusz Piecyk.

30 stycznia na zlecenie wrocławskiej prokuratury zatrzymano Roberta N. oraz byłych i obecnych urzędników ratusza. Wśród nich był Jakub R., były wiceszef miejskiego Biura Gospodarowania Nieruchomościami, który imieniu urzędu miasto finalizował zwrot działki na Chmielnej.

Zrzekli się praw do Chmielnej 70
TVN24

kw/r