Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Pablopavo, Olszówka, Seweryn. "Bardzo europejski Mecz poetycki"

Warszawa

tvnwarszawa.plWidok z pałacu na Ogród Krasińskich

Biblioteka Narodowa już po raz siódmy organizuje Imieniny Jana Kochanowskiego, czyli piknik literacki. Impreza odbędzie się w sobotę w Ogrodzie Krasińskich.

Program literackiego pikniku inspirowany jest twórczością Zbigniewa Herberta. Według informacji podanej przez organizatorów wydarzenia "przez cały dzień prezentowane będą różne aspekty obcowania z literaturą - w żywym słowie, teatrze, radiu, a nawet w języku migowym".

"Moja matka gęś"

Tegoroczną edycję Imienin Jana Kochanowskiego otworzy koncert zespołu Kwadrofonik pt. "Opowieści muzycznej treści". Zagrają m.in. "Moja matka gęś" Ravela, "Mała suita" Debussy'ego i "Święto wiosny" Strawińskiego, wzbogacone o komentarze i opowieści członków zespołu. Zorganizowano specjalne spotkania z laureatami tegorocznych nagród literackich: Ernestem Bryllem i Pawłem Sołtysem - Pablopavo. Podczas pikniku odbędą się dyskusje na tematy m.in.: "Sztuka z fantazji i kamienia", "O alternatywnej historii Rzeczypospolitej w fantastyce", "Jak (i czy warto) filozofować z dziećmi?". Aktorzy i Piotr Machalica przeczytają korespondencję Herberta z Wisławą Szymborską. Organizatorzy przygotowali również wydarzenia dla dzieci, m.in. warsztaty plastyczne, miejska gra "Twórcy kultury/twórcy niepodległości" i spektakl "Wieczorynka" z towarzyszeniem muzyki Adama Struga.

Mecz poetycki

Polscy aktorzy wezmą udział w wydarzeniu "Bardzo europejski Mecz poetycki". Wiersze recytować będą m.in. Jacek Braciak, Rafał Królikowski, Edyta Olszówka, Andrzej Seweryn, Maria Seweryn. Odbędzie się dancing z towarzyszeniem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. W Pałacu Rzeczypospolitej przez cały dzień będzie można oglądać rękopisy Zbigniewa Herberta. Polscy wydawcy, zorganizowali spotkania z blisko 100 najlepszymi autorami. Z okazji obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości dzieci będą mogły wziąć udział w warsztacie poświęconym historii polskiego dizajnu. Odbędą się też warsztaty introligatorskie, podczas których pracownia Oficyna Peryferie pokaże, jak stworzyć własna książkę. Grafik Robert Czajka przygotował interaktywną instalację, która pozwoli dzieciom sprawdzić się w roli architektów.

TAK WYGLĄDAŁY TEGOROCZNE WIANKI NAD WISŁĄ:

Wianki nad WisłąTVN24
wideo 2/2

PAP/ran/pm