"Owocki" warte niemal pół miliona złotych w rękach służb

Warszawa

Likwidacja nielegalnie działających "kasyn"Straża Graniczna
wideo 2/2

Nielegalne "kasyna" azjatyckie zlikwidowane. W nocy z soboty na niedzielę straż graniczna ujawniła 35 działających urządzeń do gier hazardowych. Wartość sprzętu to 420 tysięcy złotych.

- W wyniku współpracy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zlikwidowano podziemie hazardowe - przekazała podporucznik Dagmara Bielec-Janas, rzeczniczka prasowa Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Cel: ekonomiczna przestępczość azjatycka

Akcja z soboty na niedzielę była już drugą taką przeprowadzoną w ciągu ostatnich miesięcy na terenie Wólki Kosowskiej. Działania straży wymierzone były w zorganizowaną ekonomiczną przestępczość azjatycką.

Współpracujące służby weszły w miniony weekend do kilku lokali, w których ujawniono 35 działających urządzeń do gier hazardowych. Wartość rynkowa sprzętu wynosi 420 tysięcy złotych. Na zabezpieczonych maszynach zainstalowane były gry o charakterze losowym. Właściciele czerpali z nich pokaźne zyski - podała Bielec-Janas.

Nielegalni gracze

W trakcie akcji w lokalach było kilkudziesięciu graczy - niektórzy z Polski, ale głównie byli to cudzoziemcy pochodzenia azjatyckiego. Wśród nich znaleźli się dwaj mężczyźni przebywający w Polsce nielegalnie, bez żadnych dokumentów tożsamości.

Obydwaj podali się za obywateli Wietnamu, jak donosi rzecznik. W ich sprawie zostały skierowane do sądu wnioski o umieszczenie w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców do czasu ustalenia ich narodowości i tożsamości - przekazała rzecznik.

Bielec-Janas dodała, że w trakcie czynności na miejscu poza maszynami zabezpieczono znaczne ilości gotówki pochodzące z nielegalnych transakcji hazardowych oraz substancje narkotyczne o niewiadomym składzie chemicznym w postaci białego proszku. Substancje zostaną poddane badaniom laboratoryjnym.

W tej sprawie zostało już wszczęte postępowanie karnoskarbowe. Kara za urządzanie gier hazardowych bez wymaganej koncesji wynosi 100 tysięcy złotych od każdego automatu. Za nielegalne urządzanie gier hazardowych grozi też odpowiedzialność karnoskarbowa: grzywna, więzienie do trzech lat albo obydwie te kary łącznie - informuje rzecznik prasowa Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

mp/mś