Owacja tysięcy ludzi dla powstańców. "Miasto 44" na Stadionie Narodowym

Warszawa

TVN24Owacja dla powstańców warszawskich przed pokazem filmu

Ponad 10 tys. osób, wśród nich prezydent Bronisław Komorowski oraz weterani Powstania Warszawskiego, wzięło udział w pokazie specjalnym filmu fabularnego "Miasto 44" na Stadionie Narodowym.

Projekcja "Miasta 44", z udziałem twórców i obsady filmu, była wpisana w oficjalny program obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wielka owacja dla weteranów powstania

Uroczysty seans rozpoczął się w środę późnym wieczorem długą owacją na stojąco dla weteranów Powstania, którzy zasiedli na widowni. Do powstańców zwrócił się reżyser filmu, 32-letni Jan Komasa.

- Jestem szczęśliwy i zaszczycony, mogąc stać tu przed wami, powstańcy warszawscy. Niech ten film będzie naszym "dziękuję" dla was od całej ekipy. 3,5 tys. osób pracowało nad tym filmem - powiedział.

- Chciałbym, żeby ten film zmienił coś na lepsze w świecie. Ważne, by ideę walki o wolność i godność nieść dalej - dodał.

Od 19 września w kinach

Do dystrybucji kinowej w całej Polsce dramat wojenny "Miasto 44" trafi 19 września. Wcześniej będzie prezentowany - w konkursie głównym, walcząc o Złote Lwy - na 39. festiwalu w Gdyni, który potrwa od 15 do 20 września.

W obsadzie filmu, wybranej podczas castingów, w których udział wzięło ponad 7 tys. osób, są m.in.: Józef Pawłowski i Zofia Wichłacz (główni bohaterowie - zakochani w sobie, walczący w powstaniu Stefan i "Biedronka") oraz Anna Próchniak, Tomasz Schuchardt, Maurycy Popiel, Antoni Królikowski, Grzegorz Daukszewicz, Jan Kowalewski.

63 dni zdjęć

Zdjęcia do "Miasta 44", autorstwa operatora Mariana Prokopa, kręcone w ubiegłym roku w okresie od maja do sierpnia, trwały 63 dni - tyle, ile powstanie. Realizowano je w Warszawie i okolicach, a także w Łodzi, we Wrocławiu oraz w Walimiu i Świebodzicach na Dolnym Śląsku.

Aktorom towarzyszyło ponad 3 tys. statystów. Budową dekoracji zajmowało się 10 ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 tys. ton gruzu. Nakręcono wiele scen z kaskaderami, grupami rekonstrukcyjnymi, pojazdami militarnymi (czołg, działa samobieżne), efektami pirotechnicznymi (pożary, eksplozje) i komputerowymi.

O wygląd Warszawy z 1944 r. zadbał hollywoodzki specjalista od efektów specjalnych, Brytyjczyk Richard Bain, który współpracował m.in. z Christopherem Nolanem i Peterem Jacksonem, m.in. przy "Incepcji", "King Kongu", a także "Casino Royal".

Film "Miasto 44" zrealizowano pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami: Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska, Orange Polska i Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Miasto 44" w kinach od 19 września
fot. Akson Studio film: Akson Studio

Czytaj także na tvn24.pl

PAP/adso//rzw