Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Otworzyli nowy gmach NInA. "To nowa jakość w kulturze"

Warszawa

TVN24Nowy gmach NInA otwarty

Na warszawskim Służewie otwarto nową siedzibę Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). - Na mapie stolicy przybyło nowe miejsce kultury - powiedziała podczas piątkowej uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

- NInA pełni rolę bardzo ważnego narzędzia przekazu wiedzy i kultury, dostępu do informacji i do twórczości. Po pierwsze daje dostęp legalny, po drugie - darmowy, po trzecie - z każdym dniem wzbogacający się o najrozmaitsze nowe utwory - podkreśliła szefowa resortu kultury.

Omilanowska zauważyła, że Narodowy Instytut Audiowizualny "w swej działalności aktywnie współuczestniczy w powstawaniu projektów kulturalnych, jakby z automatu stając się współwłaścicielem praw do tych wydarzeń".

W jej ocenie działalność NInA "to nowa jakość w kulturze". Jej zdaniem dzięki oddaniu do użytku nowej siedziby Instytut uzyskał "zupełnie nowy potencjał hardware'owy". - Pod nami kryją się urządzenia o pojemności pięciu petabajtów pamięci. To mniej więcej objętość pięciu mln płyt DVD. Takim potencjałem dysponuje ta instytucja, mogąc dźwignąć na nim ogromne zasoby zapisów tworzonych przez polską i nie tylko kulturę we wszystkich dziedzinach aktywności audiowizualnej - słuchowisk radiowych, twórczości muzycznej, teatralnej, telewizyjnej i filmowej - zaznaczyła minister.

"Swój punkt na mapie"

Radość z otwarcia nowej siedziby NInA wyraził też wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. - Cieszę się, że Instytut, który jest obecny w naszym mieście już od blisko 10 lat ma w końcu swój punkt na mapie. Pojawienie się nowej przestrzeni poświęconej kulturze otwiera nowej możliwości nie tylko dla mieszkańców, ale i przyjezdnych - zaznaczył. W ocenie przewodniczącej Rady Programowej NInA Agnieszki Holland powstanie i działalność Instytutu to ogromne osiągnięcie. Jak dodała, otwarcie nowej siedziby może się stać "punktem zwrotnym", od którego zacznie się "szerokie promieniowanie" najbardziej wartościowych segmentów kultury. - Musimy zrobić dodatkowy wysiłek, by aktywne korzystanie z tej kultury stało się chlebem codziennym - zaakcentowała Holland. W uroczystości wzięli również udział m.in. dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński i aktorka Danuta Szaflarska. Otwarciu towarzyszyła premierowa projekcja filmu dokumentalisty Piotra Stasika, przybliżającego historię i misję Instytutu.

Bogaty program otwarcia

W nowym gmachu znalazła się m.in. nowoczesna sala dostosowana do projekcji 4K, a także sprzęt do rekonstrukcji dźwięku i obrazu, który pozwoli każdemu na digitalizację własnych, domowych archiwów. W archiwum Instytutu, z którego będzie mógł korzystać każdy chętny, znajdzie się 10 tys. materiałów m.in. filmy (m.in. "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy), animacje, dokumenty (np. "Joanna" Anety Kopacz), rejestracje spektakli (np. Teatru Ósmego Dnia), archiwalne programy telewizyjne i radiowe.

Na wieczór zaplanowano kameralny koncert kompozytora młodej generacji Aleksandra Nowaka, podczas którego odbędzie się premiera utworu skomponowanego na zamówienie Instytutu pt. "NANINANA". Drugi utwór Nowaka "Dziennik zapełniony w połowie na wiolonczelę, perkusję i smyczki" wykona wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz z orkiestrą kameralną AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Późnym wieczorem NInA zaprasza na "dansing międzypokoleniowy" z polską muzyką lat 80., 90. i współczesną, który poprowadzi duet DJ Wika i Burn Reynolds.

Imprezy przygotowane w związku z otwarciem nowego gmachu będą kontynuowane w sobotę. Drugiego dnia wieczorem rozpocznie je recital pianisty i kameralisty Macieja Grzybowskiego, który zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina, Maurice'a Ravela, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Andrzeja Czajkowskiego. Później zaplanowano maraton filmowy pt. "Amatorzy, debiutanci, marzyciele". W programie znajdzie się m.in. dokument "Ćwiczenia warsztatowe" Marcela Łozińskiego.

Tego samego wieczora odbędzie się też pokaz koprodukowanego przez NInA filmu "Między nami dobrze jest" Grzegorza Jarzyny oraz najnowszych filmów młodych twórców ze Studia Munka, wspieranych przez Instytut, publikujący ich dokonania na portalu Ninateka.pl. Tam - równolegle do maratonu filmowego - będzie miał miejsce maraton wirtualny z premierowymi obrazami młodych reżyserów.

10 lat bez siedziby

Instytut rozpoczął działalność w 2005 r. jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne (PWA) i pod tą nazwą zainicjował wydawane do chwili obecnej serie muzyczne czy filmowe m.in. Polska Szkoła Dokumentu. W 2009 r. decyzją ministra kultury został przemianowany na Narodowy Instytut Audiowizualny.

Misją statutową NInA jest utrwalanie, archiwizacja i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej oraz teatralnej. Wraz z nowym otwarciem NInA rozszerza zakres działalności o całoroczny program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w siedzibie przy ul. Wałbrzyskiej.

jb/PAP