Otworzyli łąkę Leśmiana. Poezja, dansing, joga i koce

TVN Warszawa


Na Muranowie po raz drugi wyrosła łąka Leśmiana. W wakacje będzie można tam posłuchać poezji, potańczyć, obejrzeć film, wziąć udział w warsztatach literacko-plastycznych czy jodze.

Inspirowana wierszem "Łąka" Bolesława Leśmiana przestrzeń powstała przy Muzeum Polin od strony ulicy Edelmana w sobotę.

Stół u Leśmiana

Zainicjował ją rzeźbiarz i performer Paweł Althamer od stworzenia drewnianej instalacji. To nie jedyna atrakcja. Do końca sierpnia będzie można uczestniczyć między innymi w spotkaniach.

"Zasiądziemy z Marią Dąbrowską-Majewską i gośćmi do "Stołu u Leśmiana" (niedziela, 10 czerwca o godz. 13:00). Podczas trzech literackich spotkań zainspirowanych twórczością Bolesława Leśmiana odbywających się latem na Łące będzie można poczytać książki, zjeść słodki poczęstunek i wziąć udział w atrakcjach dla dzieci i dorosłych. Wysłuchamy też czytania poezji w wykonaniu aktorów teatru TR Warszawa. Podczas spotkań będzie można przekazywać książki na rzecz Fundacji Zmiana, współorganizatora tego wydarzenia” – poinformowali organizatorzy.

Łąkę odwiedzą również Klub Komediowy i Klancyk, którzy zaprezentują spektakle improwizowane (11 czerwca, 23 lipca, 13 sierpnia). Chętni będą mogli również wziąć udział w dansingach – 7 lipca i 18 sierpnia o godz. 20:00. Z kolei w lipcu muzykę o wspólnych polskich i żydowskich korzeniach zagra Kapeli Niwińskich "Czas Wesela”, a w sierpniu do tanga zaprosi SawarS Tango Orquesta.

Do tego w każdy wtorek zaplanowano zajęcia ruchowe dla seniorów, a w środę jogę. „Bajkowy świat pełen niespodzianek i zagadek ukrytych w tekstach naszych ulubionych poetów Tuwima i Brzechwy najmłodsi będą odkrywać w niedziele 17 czerwca i 26 sierpnia o godz. 11:00” – zapowiadają organizatorzy.

Za łąkę Leśmiana odpowiedzialne są: Barbara Motylińska i Magdalena Motylińska (Magdalena Motylińska Pracownia Projektowa). Na całość składa się drewniany podest z hamakami, pod którymi będą kwiaty. Z głośników popłyną dźwięki prawdziwej łąki, przygotowane przez Bartłomieja Woźniaka. Odwiedzający instalację będą mogli przysiąść na drewnianych ławkach i przeczytać wybrane wiersze Bolesława Leśmiana z tomu "Łąka" z 1920 roku. Dla gości przygotowano też leżaki i koce.

Czytaj też o nowym placu zabaw nad Wisłą:

Wiceprezydent Michał Olszewski o nowym placuTVN24
wideo 2/3

ran/gp