Otworzą Belweder dla zwiedzających

Warszawa

Bartosz Morąg / Wikimmedia CC BY-SA 3.0Belweder będzie otwarty dla zwiedzających

Z okazji 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, obchodzonych w roku stulecia odzyskania niepodległości pod hasłem "Niepodległa dla wszystkich", Kancelaria Prezydenta otworzy w niedzielę dla zwiedzających prezydenckie rezydencje, w tym warszawski Belweder.

Jak podkreślają pracownicy Kancelarii, zabytkowe obiekty wpisują się w historię Rzeczypospolitej, łącząc się - poprzez osoby i wydarzenia - z odzyskaną przed stu laty niepodległością oraz procesem jej utrwalania.

W Belwederze zwiedzającym zostanie udostępniony między innymi gabinet Józefa Piłsudskiego, w którym znajduje się wiele pamiątek po marszałku. Otwarte będą też inne sale, w tym: Marmurowa, Malinowa, Pompejańska i Kominkowa.

Z atrakcji będzie można skorzystać w godzinach 11-17. Kancelaria przypomina, że warunkiem wejścia do rezydencji jest posiadanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem, a na teren obiektów nie można wnosić przedmiotów niebezpiecznych oraz pojemników z płynami.

Otworzą Zamek w Wiśle

W niedzielę Kancelaria Prezydenta udostępni zwiedzającym też Zamek w Wiśle. Obiekt wybudowano w latach 1929-1930. Jest darem Ślązaków dla prezydenta Ignacego Mościckiego i jego następców. Zamek należy do grupy najważniejszych w kraju realizacji awangardowych z tego okresu. W rezydencji można zobaczyć między innymi meble z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

W ubiegłym roku, podczas wizyty w Polsce, w Belwederze gościła książęca para wraz z dziećmi:

Książęca para przyjedzie do Polski"Fakty po południu" TVN24
wideo 2/2

PAP/kw