Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Otwórz szafę, pomóż zwierzętom

Warszawa

Schronisko "na Paluchu"Pies ze Schroniska "Na Paluchu"

Schronisko Na Paluchu potrzebuje starych ciuchów. Uruchomiło zbiórkę, która ma pomóc najmniejszym zwierzętom.

W tym roku do schroniska trafiło wyjątkowo dużo małych kociąt i szczeniąt, czyli zwierząt potrzebujących szczególnej opieki. Przy maluchach jest dużo pracy i prania, a rzeczy szybko się zużywają - czytamy w komunikacie schroniska. Stąd zbiórka starych tekstyliów.

-Wystarczy powiedzieć, że w ciągu kilkudziesięciu dni liczba malutkich kociąt wzrosła z niespełna 30 do ponad 100. W tej sytuacji mogą pomóc jedynie otwarte serca warszawiaków. Apelujemy o adopcje oraz pomoc materialną - mówi Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie.

Przejrzyj szafę, przywieź rzeczy do schroniska

Schronisko popularnie zwane "Paluchem" pilnie potrzebuje tego, co warszawiacy mogą przechowywać w swoich szafach, a być może jest im już niepotrzebne. Dla małych psów i kotów zbierane są między innymi: prześcieradła, ręczniki, koce, szmatki (kawałki materiałów) oraz podkłady higieniczne. Dodatkowo podopiecznym placówki zawsze potrzebne są: zabawki, posłania i specjalistyczna karma dla chorych psów oraz kotów.

Dary można dostarczać codziennie w godzinach 10-17 bezpośrednio do schroniska lub wysłać na adres: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, ul. Paluch 2 (przy ul. Na Skraju), 02-147 Warszawa.

Adopcyjny sukces

Choć w ostatnim czasie liczba maluchów w schronisku wzrosła, to i tak jednostka może pochwalić się dużym sukcesem. 25 czerwca liczba psów przebywających "Na Paluchu" zmniejszyła się do 699 i stan ten utrzymywał się przez trzy dni. Tak niskiej liczby czworonogów w schronisku nie odnotowano od 2003 roku. W piątek, 7 lipca "Na Paluchu" przebywało 714 psów i 107 kotów.

Wolontariusze poszukiwani

Schronisko potrzebuje nie tylko tekstyliów, ale i rąk do pracy. Choć pracuje tu 270 wolontariuszy, to zadań nie brakuje. Wśród wymagań stawianych wolontariuszom są pełnoletniość, gotowość do częstych wizyt w schronisku (w czasie okresu przygotowawczego w weekendy, a później minimum raz w tygodniu na około 4 godziny, niezależnie od pogody), umiejętność pracy w zespole czy chęć do nauki, a także zaangażowanie i duża odpowiedzialność. Wolontariusze mogą działać w schronisku 7 dni w tygodniu w godzinach 10-16. Schronisko stawia na długofalową współpracę.

Poszukiwanie są również fotowolontariusze. Zaangażować i pomóc mogą zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Nie trzeba deklarować konkretnych dni. "Fotowolontariusze robią zdjęcia zarówno w schronisku, jak i na różnych wydarzeniach, w których bierzemy udział z psami. Wystarczy przesłać swoje zgłoszenia na adres pjarosz@napaluchu.waw.pl" - czytamy w komunikacie schroniska.

Na początku roku schronisko uruchomiło na swojej stronie internetowej wirtualny spacer:

Zwiastun witrualnej wycieczki
Schronisko "na Paluchu"

mś/gp