Były sekretarz Otwocka oskarża prezydenta o zatajanie prawdy o skażeniu wód i ataku hakerskim

Źródło:
Radio Zet, tvnwarszawa.pl
Prezydent Otwocka Jarosław Margielski i wiceprezydent Paweł WaloOtwock, miasto z dobrym klimatem / Facebook

Były sekretarz Otwocka zarzuca prezydentowi Jarosławowi Margielskiemu ukrywanie prawdy o ataku hakerskim na urząd miasta i skażeniu wód podziemnych. Jego zdaniem, prezydent wiedział o drugiej ze spraw o wiele wcześniej, ale miał upublicznić ją, by "zagłuszyć" informacje o wycieku danych osobowych mieszkańców. Władze Otwocka dementują te doniesienia i zapowiadają kroki prawne wobec dawnego pracownika.

Mieszkańcy Otwocka mieli pod koniec lipca znajdować w skrzynkach pocztowych list podpisany przez byłego sekretarza miasta Piotra Bartoszewskiego. Na jego treść można również trafić w mediach społecznościowych. Były pracownik ratusza oskarża prezydenta Jarosława Margielskiego o zatajanie prawdy w sprawach ataku hakerskiego na urząd miejski oraz skażenia wód podziemnych na dużym obszarze miasta. Sprawę opisało w weekend Radio Zet.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Były sekretarz oskarża prezydenta Otwocka o ukrywanie informacji

Bartoszewski rozpoczyna list od stwierdzenia, że "nie ma jego zgody na okłamywanie mieszkańców" i "zawsze należy mówić prawdę, nawet jeżeli jest ona najgorsza".

W liście odwołuje się do wydarzeń z końca ubiegłego roku, gdy prezydent Otwocka poinformował o ujawnieniu archiwalnych dokumentów dotyczących skażenia wód podziemnych na dużym obszarze miasta. Państwowy Instytut Geologiczny wykonywał badania w 2009 roku i przedstawił ówczesnym włodarzom mapę obszarów skażonych rakotwórczymi związkami chloru. Nikt jednak nie poinformował o tym mieszkańców. Margielski zlecił pod koniec roku audyt i zapowiadał zawiadomienie do prokuratury.

Według Bartoszewskiego, prezydent Otwocka "wiedział o możliwym zatruciu wody od wielu lat". "O tej sytuacji wiedziały także osoby z jego otoczenia. Osobiście prezydent Margielski pytał się także mnie w 2019 roku, czy wiedziałem o skażeniu wody i pokazywał mi ekspertyzę na ten temat. Posiadaną od lat informacją nie podzielił się jednak z Państwem, ani z odpowiednimi służbami" - pisze były sekretarz.

Komunikat dotyczący skażenia wód podziemnych pojawił się na stronie Urzędu Miasta w OtwockuUrząd miasta w Otwocku

Bartoszewski: prezydent nie chciał się przyznać do niekompetencji

Jego zdaniem Margielski postanowił wykorzystać wiedzę o zatruciu w dogodnym dla siebie momencie. Miał nim być poważny incydent, do którego doszło dwa miesiące wcześniej, czyli w październiku 2021 roku. Hakerzy włamali się wówczas do urzędowej bazy danych i uzyskali dostęp do numerów PESEL, numerów dowodów osobistych i paszportów mieszkańców Otwocka (byłych i obecnych), podobnie jak do danych kadrowych pracowników. Jak opisywała "Gazeta Stołeczna", sprawcy zniszczyli na koniec bazę danych, a wszystkie utracone informacje trzeba było uzupełniać z powrotem ręcznie, bo nie istniała kopia zapasowa.

Były sekretarz Otwocka oskarża prezydenta, że ten nie poinformował mieszkańców o przyczynach ataku - a miały nimi być "brak odpowiedniego oprogramowania antywirusowego" oraz "fatalna obsługa informatyczna". "Za pracę Wydziału Informatyki osobiście odpowiadał prezydent Margielski. To jego zaniedbania naraziły mieszkańców Otwocka na wielkie zagrożenie, w tym wyłudzenie kredytów. Jednak prezydent Margielski nie chciał się przyznać do porażki i niekompetencji - twierdzi Bartoszewski.

Na koniec listu zapowiada, że będzie się starał za każdym razem informować mieszkańców o tym, gdy będą wprowadzani w błąd przez prezydenta oraz radę miasta. W rozmowie z Radiem Zet Bartoszewski potwierdził, że ma dowody na poparcie swoich słów (w postaci dokumentów) i nie boi się ewentualnego procesu wytoczonego przez prezydenta Otwocka.

Urząd miasta zapowiada kroki prawne wobec byłego sekretarza

Na stronie urzędu miasta pojawił się komunikat wiceprezydenta Pawła Walo, który poinformował, że w związku z rozpowszechnieniem przez byłego sekretarza informacji "zawierającej szereg nieprawdziwych treści i szkalujących działania" ratusza oraz prezydenta, zostaną wobec niego podjęte kroki prawne.

Jak podkreślił, Bartoszewski od lutego 2022 roku nie jest pracownikiem urzędu miasta. Prezydent Otwocka cofnął jego upoważnienia. Powodem miało być niezgodne z interesem Otwocka głosowanie Bartoszewskiego jako reprezentanta miasta w zarządzie spółki Amest Otwock. Walo wyjaśnia, że dotyczyło ono braku wypłaty przez spółkę 3,9 miliona złotych dywidendy na rzecz miasta.

"Nie jest zaskoczeniem, że te oraz podobne ataki, mające na celu zdyskredytowane Prezydenta Miasta Otwocka będą nasilały się w najbliższym czasie. Prezydent Jarosław Margielski podjął w obecnej kadencji szereg niewygodnych działań wobec pewnych grup interesów z branży śmieciowej. Działania te, mające między innymi na celu ograniczenie oddziaływania instalacji odpadowych na mieszkańców są poważnym zagrożeniem dla przyszłego funkcjonowania tych podmiotów. W grę wchodzą kwoty rzędu kilkuset milionów złotych" - zaznaczył wiceprezydent.

Biuro prasowe otwockiego ratusza przekazało Radiu Zet, że Bartoszewski był pracownikiem jednej z prywatnych firm gospodarujących odpadami komunalnymi.

Urzędnicy przekazali też stacji, że o możliwości skażenia wód w Otwocku prezydent dowiedział się przypadkiem, podczas wideokonferencji w grudniu 2021 roku, dotyczącej budowy komunalnej stacji benzynowej. "Obecni na spotkaniu przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego przedstawili wówczas informacje (archiwalne dokumenty i ekspertyzy z 2009 roku) świadczące o możliwości występowania aktualnego zagrożenia" - zastrzegli urzędnicy. Przekonywali też Radio Zet, że łączenie tematu skażenia wód podziemnych i ataku hakerskiego jest "bezzasadne". "Fakty są takie, że do ataku hakerskiego doszło w połowie października 2021 roku, a informacja o skażeniu wód podziemnych została ujawniona w drugiej połowie grudnia 2021 roku, czyli dwa miesiące od wspomnianego wyżej wydarzenia" - odpowiedział urząd miasta.

W rozmowie z Radiem ZET Bartoszewski zapewnił, że na wszystko ma dowody.

Informowaliśmy też o konflikcie między ortopedami a władzami otwockiego szpitala:

Konflikt otwockim szpitalu
Konflikt otwockim szpitalu Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/gp

Źródło: Radio Zet, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Otwock, miasto z dobrym klimatem / Facebook

Pozostałe wiadomości

W okolicy Mławy policjant, w czasie wolnym od służby, zauważył podejrzanie zachowującego się kierowcę opla. Zatrzymał go i wezwał patrol. 40-latek "wydmuchał" 2,5 promila. Samochód został skonfiskowany, a mężczyzna trafił do aresztu.

Jechał z uszkodzonym kołem, "wydmuchał" 2,5 promila. Samochodu już nie zobaczy

Jechał z uszkodzonym kołem, "wydmuchał" 2,5 promila. Samochodu już nie zobaczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kłęby dymu, ogień i głośny wybuch wystraszyły mieszkańców jednej z ulic na Białołęce - informują strażnicy miejscy.

Płonął niewielki dom, słychać było wybuchy

Płonął niewielki dom, słychać było wybuchy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła inspekcję w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ta wykazała, że w najważniejszym polskim muzeum zaginęło ponad 100 dzieł sztuki. Część udało się już odnaleźć.

Zaginięcie ponad 100 dzieł w Muzeum Narodowego. "Część udało się odzyskać"

Zaginięcie ponad 100 dzieł w Muzeum Narodowego. "Część udało się odzyskać"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śledczy zakończyli postępowanie w sprawie znalezionego w przepompowni ścieków ciała noworodka. - Nie ustalono rodziców dziecka - przekazała prokuratura.

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Zakończono prace nad dokumentacją projektową kina Tęcza" - poinformował w piątek ratusz. Od momentu jego budowy w 1929 roku, jako kotłowni centralnego ogrzewania, Tęcza przeszła wiele zmian i transformacji. Teraz przygotowuje się na kolejny etap swojej historii.

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, sobotę i niedzielę (29-31 marca) ulicami Warszawy przejdą drogi krzyżowe i procesje rezurekcyjne. W czasie uroczystości ruch na drogach może być chwilowo wstrzymywany.

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami muszą się liczyć kierowcy podróżujący trasą S2. Przejazd blokuje auto leżące na dachu, na miejscu pracują służby.

Dachowanie na trasie S2

Dachowanie na trasie S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci północnopraskiej grupy Skorpion na gorącym uczynku zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który usiłował włamać się do mercedesa. Zabezpieczyli narzędzia, którymi chciał pokonać zabezpieczenia pojazdu. 37-latek usłyszał trzy zarzuty, grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak postępować w przypadku znalezienia młodego ptaka lub innego młodego zwierzaka? Okazuje się, że nasza pomoc nie zawsze jest potrzebna, a niekiedy może wręcz zaszkodzić.

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Źródło:
PAP

Trwa budowa parku linearnego Suwak. Gotowa jest już część alejek spacerowych, posadzono też większość drzew i część zieleni niskiej. Docelowo roślinność zajmie w parku powierzchnię około 14 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie można ją podziwiać, wypoczywając na ławkach, leżakach i hamakach.

Powstaje park linearny

Powstaje park linearny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl