Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej jeszcze w tym roku

Warszawa

TVN24Świątynia Opatrzności Bożej prawie gotowa

- Jeśli Bóg pozwoli, to 11 listopada za odzyskaną niepodległość będziemy dziękować już w otwartej dla wiernych świątyni - zapowiedział w środę kard. Kazimierz Nycz. W Wilanowie odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono prace wykonane w świątyni w 2016 roku.

- Dziś na naszych oczach spełnia się zobowiązanie naszych przodków wobec Boga i narodu, jakim było wybudowanie Świątyni Opatrzności Bożej. Jeśli Bóg pozwoli to 11 listopada za odzyskaną niepodległość będziemy dziękować już w otwartej dla wiernych świątyni. W świątyni Opatrzności Bożej będziemy też dziękować za Konstytucję 3 Maja, za wielkie wydarzenia w historii naszej ojczyzny, a także za wielkich Polaków, którzy tę historię tworzyli - podkreślił kard. Nycz.

- Wszystko idzie zgodnie z planem - mówiła tvnwarszawa.pl Magdalena Drozd, rzecznik prasowa COB. Jak dodawała, świątynia może być gotowa już 11 listopada tego roku.

Pomieści nawet 3 tys. osób

O postępach prac budowlanych świątyni poinformował prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł. - Został zrealizowany pierwszy etap akustyki bardzo istotny dla podniesienia walorów dźwiękowych świątyni, wykonano elewację i ocieplenie Świątyni Opatrzności Bożej, zakończono montaż szyb we wszystkich portalach, wykonano przeszklenia w kaplicach numer 2,3,4, wylano posadzkę chóru, a także wylano podłogę prezbiterium - powiedział prezes Centrum. - Ogrzewanie jest w trakcie realizacji, ukończono pierwszy etap wentylacji i ogrzewania świątyni wraz podbudową posadzki, wykonano także parkingi dla pielgrzymów - dodał. Jednym z kluczowych elementów na następne lata jest kontynuacja prac związanych z akustyką. - Świątynia dzięki unikatowym w skali europejskiej rozwiązaniom akustycznym da m.in. możliwość organizowania kulturalnych wydarzeń na najwyższym poziomie, z udziałem światowej klasy muzyków. Będziemy zatem mogli słuchać oratoriów, kolęd i pieśni patriotycznych, a dzięki swojej przestrzeni świątynia będzie mogła pomieścić nawet 3 tys. osób - podkreślił Gaweł. Poinformował, że realizacja każdego z etapów budowy świątyni nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie darczyńców. W tej chwili grono tych, którzy wspierają budowę liczy ponad 80 tys. osób i cały czas się powiększa. Dodał, że w ubiegłym roku uzbierano 17,5 mln zł.

Święto Dziękczynienia przypada w pierwszą niedzielę czerwca i w tym roku obchodzone będzie po raz dziewiąty. Zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego - budowy Świątyni Opatrzności Bożej. O jej budowie, jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował uchwałą Sejm 5 maja 1791 r. Inicjatywę budowy świątyni podjął na nowo w 2002 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Świątynia Opatrzności Bożej | Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Świątynia Opatrzności Bożej | Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Świątynia Opatrzności Bożej | Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Świątynia Opatrzności Bożej | Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Świątynia Opatrzności Bożej | Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Otwarcie świątyni jeszcze w tym roku
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

PAP,skw,,kz/sk