Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Otwarcie Narodowego 29 stycznia

Warszawa

fot

29 stycznia odbędzie się impreza z okazji otwarcia Stadionu Narodowego – dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. – Przygotowaliśmy kilkugodzinny koncert, na który będzie można wejść za darmo – zapowiada Daria Kulińska, rzeczniczka Narodowego Centrum Sportu. Murawa z kolei ma być gotowa 10 lutego, na dzień przed pierwszym meczem. Wykonawcy i NCS zapewniają, że poślizgu nie będzie.

Znana jest data imprezy otwarcia, nie ujawniono jeszcze szczegółowego programu.

- Na razie mogę tylko powiedzieć, że koncert rozpocznie się o godz. 15.00 i potrwa kilka godzin. Wstęp będzie darmowy, a wystąpią polskie zespoły. Szczegóły przekażemy niebawem – wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Kulińska.

Jak dodaje, impreza będzie przypominać dzień otwarty, który dwukrotnie był organizowany w 2011 roku. Ostatni raz na początku października. Oba eventy cieszyły się wielkim powodzeniem. Budowę stadionu odwiedziło wówczas 140 tys osób.

Płyta 27 stycznia

Stadion oficjalnie został oddany do użytku w połowie grudnia. - Obiekt jest bezpieczny i nadaje się do użytku - mówił podczas oficjalnej części otwarcia wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Prace na narodowej arenie wciąż jednak trwają. – Do 27 stycznia ma być gotowa żelbetonowa płyta główna. Zapewniam, że będzie – deklaruje Krzysztof Woch z Hydrobudowy, generalnego wykonawcy stadionu.

- Można powiedzieć, że centrum budowy jest teraz właśnie na płycie stadionu. Poza tym trwają prace wykończeniowe albo poprawki, które zgłaszaliśmy w trakcie odbiorów technicznych – dodaje Kulińska.

Murawa 10 lutego

Kilkanaście dni po oficjalnym otwarciu stadionu ma zostać rozegrany pierwszy mecz - Superpuchar Polski, w którym zmierzą się Legia Warszawa z Wisłą Kraków.

– Murawa ma być gotowa dzień wcześniej, czyli 10 lutego. Na ten dzień zaplanowano treningi przed spotkaniem – mówi Kulińska. Według przedstawicieli Hydrobudowy, wszystko będzie gotowe na czas.

Wyścig z czasem

- Trzeba będzie pracować na 3 zmiany – zapowiada Marek Wypychowski, prezes firmy Zielona Architektura, która ma murawę przygotować i ułożyć. – W normalnych warunkach prace trwają około 6 tygodni. My będziemy mieć 7 dni – dodaje.

To będzie prawdziwy wyścig z czasem. - Trzeba będzie ułożyć 9 tys. mkw konstrukcji, tyle samo murawy. Do tego 4 tys. mkw nawierzchni drogowej dookoła murawy i tyle samo sztucznej trawy – wymienia Wypychowski.

Przed Euro nowa murawa

Możliwe, że ta pierwsza tradycyjna murawa na Narodowym nie dotrwa do Euro 2012. - Na żadnym stadionie jeszcze nie udało się, żeby pierwsza murawa przetrwała więcej niż dwa mecze. Co więcej, na każdym polskim stadionie będzie wymieniana przed samymi mistrzostwami - tłumaczył już w połowie grudnia prezes NCS Rafał Kapler. - Jesteśmy gotowi, aby ją wymienić – dodał wówczas.

Tradycyjna murawa to wymóg UEFA. Po mistrzostwach zostanie wymieniona na panelową.

Opóźniony i droższy

Budowa Stadionu Narodowego rozpoczęła się we wrześniu 2008 roku od rozbiórki Stadionu X-lecia. Z wykorzystaniem części korony dawnej areny został zrealizowany projekt polskich architektów z firmy JSK. Inwestycji nie udało się oddać w terminie, czyli do 30 czerwca 2011r. Kolejną datą zakończenia budowy Narodowego był 29 listopada. Ta również upłynęła pod znakiem wykończeń na budowie.

Aktualnie oficjalny koszt budowy Stadionu Narodowego to blisko 2 mld zł. Kilkukrotnie podwyższano kontrakty, m.in. ze względu na konieczność przeprojektowania części instalacji elektrycznych, murawy, wzmocnienia konstrukcji schodów okalających obiekt.

Stadion Narodowy to nie tylko sportowa arena. W jego wnętrzach kryje się około 40 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni pod wynajem: biura, gastronomia, centrum fitness.

fot

par/mz