Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Otoczyli przystanek donicami. "Czy to nowy sposób grodzenia?"

  TVN Warszawa

  fot. MJN Praga PółnocUL. 11 listopada "ozdobiona" donicami

  Najpierw słupki, teraz donice. "Czy to nowy sposób grodzenia?" – pytali aktywiści z Miasto Jest Nasze widząc kolejne potykacze wokół przystanku autobusowego. Tym razem "udekorowano" nimi ul. 11 listopada na Pradze Północ. Ku zadowoleniu internautów, którzy pomysł wyśmiali, donice już zniknęły z chodników.

  Szare betonowe donice zostały postawione przy przystanku autobusowym Inżynierska (w kierunku Bródna). Prascy aktywiści szybko umieścili ich zdjęcia w Internecie, co zapoczątkowało falę krytyki. "Nie wierzę w to co widzę", "Donice przypominają rzymskie sarkofagi" – komentowali w mediach społecznościowych.

  Chodnik już bez donic

  Oprócz złośliwych żartów nie zabrakło poważnej krytyki. Zwracano uwagę, że donice zabierają znaczną część chodnika i utrudniają swobodną komunikację, zwłaszcza w godzinach szczytu.

  Do sprawy szybko ustosunkował się Jacek Grunt-Mejer, pełnomocnik miasta ds. rewitalizacji Pragi Północ. "Będę interweniował. Donice powinny zostać dziś usunięte" – napisał czwartek na facebooku.

  Interwencja przyniosła efekt. W czwartek popołudniu donic nie było już na chodniku.

  Może żywopłot?

  Odpowiedzialna za ich ustawienie była Spółka Tramwaje Warszawskie. Jej rzecznik Michał Powałka przyznał, że to był błąd. – To był błąd wykonawcy. Natychmiast zażądaliśmy, by zabrać donice – potwierdził w rozmowie z "Gazetą Stołeczną".

  Teraz mają one trafić do bazy na Annopolu.

  Donice zniknęły, ale temat pozostał. Zwłaszcza, że na chodniku wokół przystanku znajdują się czarne słupki. – Może warto zastąpić je żywopłotem? – zaproponował na facebooku Grzegorz Walkiewicz ze stowarzyszenia Warszawa Obywatelska.

  Jak przekonują urzędnicy miejscy, żywopłot to dobry pomysł, ale niekoniecznie w tym miejscu. Chodnik na ul. 11 listopada jest ich zdaniem, zbyt wąski na takie zmiany. "Słupki dobrze spełniają swoją rolę i zajmują względnie mało miejsca" – odpowiedział Grunt-Mejer.

  Donice znikają z ul. 11 listopada
  fot. MJN Praga Północ

  Podobne kontrowersje wzbudzały donice na ulicy Świętokrzyskiej:

  Donice na nowej Świętokrzyskiej
  Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

  kw/ran