Najnowsze

Otoczenie jak z dżungli, zwierzęta na wyciągnięcie ręki. Nowa wystawa o zoo

Najnowsze


"Odwiedzający znajdą się w otoczeniu jak z dżungli, w którym, dla odróżnienia od zoo, nic nie odgradza człowieka od zwierzęcia" - zapowiada Muzeum Warszawskiej Pragi, które przygotowało wystawę z okazji 90. urodzin ogrodu zoologicznego. Jej głównymi bohaterami są mieszkańcy warszawskiego zoo i ich historie.

"Okazuje się, że biografie zwierząt mogą być bardzo podobne do ludzkich" - zapewniają pracownicy muzeum. I obiecują odwiedzającym spotkanie z historią przedwojennych słoni, opowieść o wielbłądach, które były prezentem od Związku Radzieckiego czy o słynnych misiach z trasy W-Z.

Zaproszenie na terytorium zwierząt

Główną ideą przyświecającą twórcom ekspozycji było stworzenie przestrzeni, w której dominować będą zwierzęta. Goście muzeum mogą zobaczyć je z bliska, dotknąć i pogłaskać. W przeciwieństwie do prawdziwego zoo, można swobodnie poruszać się po całej wystawie.

Część ekspozycji poświęcona jest też historii osób związanych z warszawskim ogrodem zoologicznym. "Tworzyli ją jego dyrektorzy, opiekunowie zwierząt, przyjaciele ogrodu, zwiedzający oraz Żydzi ukrywający się na jego terenie w czasie wojny" - wyliczają pracownicy muzeum.

Oprócz ich fotografii, na zwiedzających czekają archiwalne nagrania dźwiękowe. Muzeum zapowiada też, że każdy może przenieść się do pierwszych lat istnienia ogrodu. Tą podróżą w czasie jest możliwość zrobienia rodzinnego zdjęcia w tak zwanym monidle stylizowanym na lata międzywojenne.

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających od 18 kwietnia do 16 września. Warszawskie zoo zapowiedziało na Facebooku, że każdy, kto okaże w Muzeum bilet do ogrodu kupiony w czasie trwania wystawy, będzie mógł zobaczyć ją za symboliczną złotówkę.

O 90. urodzinach warszawskiego zoo informowaliśmy na tvnwarszawa.pl:

[object Object]
Przez nierozważne działania ludzi codziennie giną zwierzętaWarszawskie ZOO / YouTube
wideo 2/3

kk/pm

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta / Twitter

Pozostałe wiadomości