Przygotuj się na:

ZMIANY NA GÓRCZEWSKIEJ

Od piątku, 15 października, budowniczowie metra rozpoczną odtwarzanie nawierzchni Górczewskiej przy skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich. A to oznacza zmiany w ruchu.

Najnowsze

Oto pomnik trenera Górskiego. "Takiego ojca pamiętam"

Najnowsze


Pomnik Kazimierza Górskiego przed Stadionem Narodowym wyrzeźbi Marek Maślaniec. - Został wybrany jednogłośnie - mówi Dariusz Górski, syn słynnego trenera.

Kazimierz Górski to trener - legenda. I jak na legendę przystało będzie miał swój pomnik w miejscu zarezerwowanym dla osób szczególnych. Posąg stanie przed Stadionem Narodowym, obok rzeźby "Sztafeta" od strony al. Waszyngtona.

- Projekt został wybrany jednogłośnie. Jest dynamiczny i współgra z rzeźbą "Sztafeta". Ważne dla jury było również podobieństwo twarzy. Ja takiego ojca pamiętam – mówi Dariusz Górski, syn Kazimierza w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

9 osób w jury

W konkursie wystartowało 25 artystów. W finale oprócz Maślańca byli również Władysław Dudka i Marcin Molęda. Wygrał projekt Maślańca, który przedstawia Kazimierza Górskiego maszerującego pewnym krokiem, z piłka pod pachą. Ubrany jest w dres z napisem "Polska".

Posąg będzie miał 6 metrów.

Zwycięzcę konkursu ogłoszono w piątek. W jury zasiadło 9 osób w tym m.in. piłkarz Lesław Ćmikiewicz oraz Marcin Herra, prezes spółki zarządzającej Stadionem Narodowym.

Koszt odlania i ustawienia figury trenera szacowany jest na pół miliona złotych. Fundacja Kazimierza Górskiego zbiera fundusze i ma nadzieję, że pomnik stanie przed Narodowym w czerwcu 2014 roku.

Legenda polskiej piłki

Górski był trenerem kadry w latach 1970-76 i doprowadził biało-czerwonych do dwóch medali olimpijskich (w tym złotego w Monachium w 1972) oraz trzeciego miejsca w rozgrywanych w Niemczech mistrzostwach świata w 1974 r.

Rok temu Sejm przez aklamację podjął uchwałę o nadaniu Stadionowi Narodowemu imienia Kazimierza Górskiego, ale formalnie wciąż do tego nie doszło. Operator ma w planach sprzedanie nazwy sponsorowi, który mógłby płacić za ten przywilej ok. 10 mln zł rocznie.

W 2012 roku odsłonięto pomnik Kazimierza Deyny, najsłynniejszego piłkarza z drużyny Kazimierza Górskiego:

Pomnik czeka na prezentację
Pomnik czeka na prezentacjęMarcin Gula /tvnwarszawa.pl, M. Kostrzewa/Legia.com

lata/roody

Pozostałe wiadomości