Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Oto nowi kandydaci na Honorowych Obywateli Warszawy

Warszawa

Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, uczestniczka Powstania Warszawskiego Anna Jakubowska ps. "Paulinka", tłumaczka Anna Przedpełska-Trzeciakowska i ekonomista Wojciech Roszkowski zostali zgłoszeni do tytułu Honorowego Obywatela Warszawy.

Głosowanie w sprawie przyznania Honorowego Obywatelstwa odbędzie się na najbliższej sesji Rady Warszawy, w czwartek 7 czerwca. Jak czytamy uzasadnieniu do projektu uchwały, do rady wpłynęły cztery prawidłowe wnioski w tej sprawie.

Anna Jakubowska, pseudonim Paulinka

Pierwszą zgłoszoną osobą jest Anna Jakubowska, pseudonim "Paulinka" - warszawski powstaniec, działaczka kombatancka i społecznościowa, "całym swoim życiem nierozerwalnie związana z Warszawą". Podczas II wojny światowej działała w konspiracji. Walczyła m.in. na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Za swoje dokonania otrzymała Krzyż Walecznych.

Po wojnie zaczęła studiować psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, ale została aresztowana za działalność w Armii Krajowej i skazana w tzw. "procesie kiblowym" na osiem lat więzienia. Nie zaprzestała jednak aktywności. W latach ’80 działała w podziemiu solidarnościowym. Zainicjowała też Fundację Filmową Armii Krajowej, która wyprodukowała ponad 20 filmów pokazujących działalność AK.

Anna Jakubowska często jest gościem "Tak Jest" w TVN24:

Anna Jakubowska ps. "Paulinka" była gościem "Tak jest"
TVN24

Janina Ochojska

Drugą kandydatką zgłoszoną na Honorową Obywatelkę jest Janina Ochojska, działaczka humanitarna i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Ochojska - jak wskazują w uzasadnieniu radni - działała społecznie od lat 70., kiedy związana była z opozycją demokratyczną i współpracowała z niezależną Biblioteką Społeczną Antoniego Stawikowskiego. Przystąpiła też do Solidarności. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowała się w dystrybucję wydawnictw drugiego obiegu oraz działalność lokalnego komitetu zajmującego się pomocą osobom represjonowanym i ich rodzinom.

W 1992 roku Ochojska ruszyła z pierwszym transportem leków do Sarajewa. Po powrocie wystosowała apel do Polaków o pomoc ludności cywilnej Sarajewa, dzięki czemu niebawem wyruszył pierwszy transport z pomocą tamtejszym mieszkańcom.

W 1994 roku formalnie powstała Polska Akcja Humanitarna, której celem jest udzielanie pomocy humanitarnej i rozwojowej osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. I tak udzieliła pomocy w 44 krajach, obecnie prowadzi stałe misje m.in. w Sudanie Południowym, Somalii czy wschodniej Ukrainie.

Ochojska ostatnio aktywnie wspierała protestujących w Sejmie niepełnosprawnych:

Janina Ochojska przed Sejmem
TVN24

Anna Przedpełska-Trzeciakowska, ps. Grodzka

Kolejna kandydatka to Anna Przedpełska-Trzeciakowska - tłumaczka literatury amerykańskiej i angielskiej, znana najbardziej z przekładów powieści Jane Austen. Dorastała w Warszawie i - podobnie jak "Paulinka" - brała udział w Powstaniu Warszawskim. Była sanitariuszką i działała pod pseudonimem "Grodzka". Po wojnie dalej działała społecznie, w tym m.in. na rzecz internowanych i więźniów politycznych w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.

W latach 70. była też zaangażowana w społeczną szkołę dla młodych tłumaczy, która przygotowywała młodych adeptów filologii. "Dzisiejsi najbardziej zasłużeni tłumacze wywodzą się z prowadzonych wówczas przez nią i innych zaangażowanych tłumaczy zajęć" - podkreślają radni w uzasadnieniu. Jest odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Anna Przedpełska-Trzeciakowska wspierała protestujących rezydentów:

Bohaterka Powstania u rezydentów
TVN24

Wojciech Roszkowski

I ostatnim zgłoszonym do tytułu Honorowego Obywatela jest Wojciech Roszkowski - ekonomista, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki związany z Polską Akademią Nauk i Szkołą Główną Handlową, a także poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 2004-2009.

Niemal wszystkie szczeble swojej naukowej i akademickiej kariery zdobywał w Warszawie. Był kierownikiem Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej w Instytucie Studiów Politycznych PAN, później prorektorem w SGH, gdzie zdobył też tytuł profesora. Pod koniec lat 80. został stypendystą w Wilson Center Fellow w Waszyngtonie, a w latach 2000-2002 pełnił funkcję kierownika katedry polskich studiów na University of Virginia.

Roszkowski jest autorem licznym publikacji poświęconych historii Polski XX wieku. Był także członkiem Rady Inicjatyw Wydawniczych przy Ministrze Kultury (w latach 1997-1998) czy też członkiem Rady Instytutu dziedzictwa Narodowego. W 2004 roku dostał się do europarlamentu z listy Prawa i Sprawiedliwości. Nie ubiegał się o reelekcję. Wszedł za to w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków.

Tytuł Honorowego Obywatela Warszawy jest wręczany przez przewodniczącą rady miasta i prezydent Warszawy na uroczystej sesji z okazji Dnia Pamięci Warszawy lub podczas innej doniosłej uroczystości. Ostatnie obywatelstwa wręczono w kwietniu, przy okazji rocznicy wybuchu powstania w gettcie. Otrzymali je: polsko-izraelska pisarka ocalona z Holokaustu Halina Birenbaum, Krystyna Budnicka ze Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu oraz historyk i dziennikarz żydowskiego pochodzenia, więzień Auschwitz Marian Turski.

kw