Oto nowi honorowi obywatele: Santor, Romaszewski, Janion

Warszawa

TVN24Honorowi obywatele stolicy

Na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas uroczystej sesji rady miasta honorowe obywatelstwa odebrali historyk literatury prof. Maria Janion, piosenkarka Irena Santor i były senator Zbigniew Romaszewski.

Prof. Maria Janion, zgłoszona przez PO, to historyczka literatury i idei, badaczka polskiej kultury wieków XIX i XX, krytyczka literacka, znawczyni polskiego i europejskiego romantyzmu. W Warszawie mieszka od 1949 r. Od 1948 r. aż do przejścia na emeryturę w roku 1996 pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN. W latach 70. uczestniczyła w konspiracyjnej działalności Towarzystwa Kursów Naukowych. W sierpniu 1980 r. podpisała się pod apelem 64. intelektualistów popierających strajk robotników w stoczni. Rok później wzięła udział w Niezależnym Kongresie Kultury Polskiej. Jest autorką kilkuset prac naukowych i książek. W latach 2000-2004 przewodniczyła jury Nagrody Literackiej Nike.

Dama polskiej piosenki

Irenę Santor, przez wielu nazywaną pierwszą damą polskiej piosenki, zgłosił SLD. Santor karierę zawodową zaczynała w 1951 r. w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca Mazowsze. W 1959 r. zadebiutowała jako solistka na estradzie. Udział w festiwalu sopockim w 1961 r. i zdobyte tam nagrody za wykonanie piosenek Embarras oraz Walczyk na cztery ręce rozpoczęły pasmo sukcesów. Piosenkarka ma na swoim koncie ponad tysiąc piosenek. Wiele z nich stało się wizytówkami stolicy, np. Na prawo most, na lewo most, Kamienne schodki, Małe mieszkanko na Mariensztacie, Jak przygoda, to tylko w Warszawie, Maleńki znak, Na Francuskiej, Pójdę na Stare Miasto czy Warszawa, ja i ty. W 1991 r. postanowiła zakończyć występy na estradzie i zająć się działalnością charytatywną oraz społeczną, sporadycznie tylko nagrywając dla radia i współpracując z telewizją. W roku 2009 wznowiła koncerty, występując od czasu do czasu w różnych miastach Polski.

Tytuł dla senatora

Zbigniewa Romaszewskiego do tytułu honorowego obywatela stolicy zgłosiło PiS. To polityk, działacz opozycji w okresie PRL, senator w latach 1989-2011, wicemarszałek Senatu VII kadencji, członek Trybunału Stanu. W 1967 r. wraz z żoną Zofią zbierał podpisy pod petycją pracowników naukowych w obronie Adama Michnika. W czerwcu 1976 r., po protestach robotniczych w Radomiu i Ursusie, uczestniczył w organizowanej przez Komitet Obrony Robotników akcji pomocy represjonowanym. Od roku 1977 był członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. Wraz z żoną kierował Biurem Interwencyjnym KSS KOR, rejestrującym przypadki łamania praw człowieka i niosącym ofiarom pomoc prawną oraz materialną. Na przełomie lat 1979/80 zakładał Komitet Helsiński. W stanie wojennym współorganizował podziemne Radio Solidarność. W sierpniu 1982 r. został aresztowany był sądzony w procesie twórców radia. Został skazany w lutym 1983 r. wyszedł na mocy amnestii w sierpniu 1984 r. uniewinniono go w 1991 r.

Pojeżdżą za darmo

Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Przyznanie tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Wyróżniona w ten sposób osoba (dotąd było ich 68) otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację. Honorowy obywatel ma prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Może też uczestniczyć na prawach honorowego gościa w sesjach rady miasta czy organizowanych przez miasto imprezach kulturalnych i sportowych. W 2010 r. powołano Radę Honorowych Obywateli Warszawy. Jest ona ciałem doradczym i wyraża opinie w sprawach ważnych dla miasta. Tytuły honorowego obywatela stolicy nadawane są co roku w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - w Dniu Pamięci Warszawy.

PAP/bf/roody

Related content