Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Oszustwa i wyłudzenia - kontrola w praskim sądzie

Warszawa

| Getty Imagesfot. Szczebrzeszyński/wikipedia

Podejrzenie oszustw polegających na wyłudzaniu pożyczek od pracowników, fałszowanie list płac i zawyżanie pensji. Po kontroli zarządzonej przez ministra sprawiedliwości lecą głowy w sądzie okręgowym Warszawa - Praga. Pracę straciła dyrektor sądu i prezes a to nie koniec zwolnień - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl.

Wysoko postawiona urzędniczka wymusza na pracownikach aby brali kredyty i pożyczki od kilkunastu do nawet 150 tys. złotych. Pieniądze trafiają do jej portfela - długi spłaca poprzez podwyższanie, nawet o 100 procent pensji kredytobiorcom.

To nie fragment scenariusza filmowego, a wnioski z kontroli, którą na zlecenie ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego przeprowadzili rewidenci z sądu apelacyjnego. Po jej zakończeniu minister wysłał do prokuratury dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pracowników sądu okręgowego Warszawa-Praga.

Kredyty dla szefa

"W toku kontroli pozyskano uzasadnione podejrzenie wyłudzania kredytów bankowych przez pracowników tego sądu na skutek namowy i w interesie osoby pełniącej w tym sądzie stanowisko kierownika oddziału kadr" - czytamy w zawiadomieniu Kwiatkowskiego do prokuratury.

Urzędnicy zwracają uwagę, że miesięczne raty niektórych kredytów były wyższe niż pensje osób, które brały pożyczki - to może dowodzić, że z pracownikami sądu współdziałała osoba z banku. "Co może uzasadniać podejrzenie fałszowania dokumentów, lub poświadczenie nieprawdy w dokumentacji księgowej oraz działania na szkodę interesu publicznego"- czytamy w piśmie do prokuratury.

Dodatkowo kontrolerzy stwierdzili wiele mniejszych uchybień polegających m.in. na ogromnych różnicach w pensjach osób na podobnych stanowiskach. Średnie wynagrodzenia w poszczególnych komórkach sądu bardzo się różnią - pensja w oddziale kadr to 6 tys. 400 zł a w pozostałych wydziałach 3 tys. 100 zł.

Zwolnienia w sądzie

Gdy wyniki kontroli trafiły na biurko ministra, pracę straciła dyrektorka sądu Krystyna Ejchler i prezes - Lidia Malik. Obowiązki prezesa sądu pełni od 12 marca sędzia Maria Józefa Sztekier – Łabuszewska, z zatrudnieniem w sądzie musi się pożegnać również szefowa kadr.

– Wyniki kontroli zadziwiły skalą tego procederu i liczbą nieprawidłowości jakie miały miejsce w praskim sądzie – mówi tvnwarszawa.pl Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Nie może być przyzwolenia na takie praktyki w żadnej instytucji, tym bardziej w sądzie – instytucji tak dużego zaufania obywateli. Mam nadzieję, że prokuratura możliwie szybko rozpocznie odpowiednie czynności – dodaje.

Ewelina Cyranowska