Oszustwa i łapówki. "Masa" usłyszał zarzuty, jest wniosek o areszt

Jarosław Ł., ps. Masa zatrzymany
Jarosław Ł., ps. Masa zatrzymany
TVN24
TVN24Jarosław Ł., ps. Masa zatrzymany

Wyłudzenia kredytów bankowych, łapownictwo i powoływanie się na wpływy w policji zarzuciła prokuratura świadkowi koronnemu Jarosławowi Ł. pseudonim "Masa". Zarzuty usłyszało także pięć innych osób, w tym funkcjonariusz policji i urzędnik celno-skarbowy z Łodzi.

Prokurator zdecydował o skierowaniu do sądu wniosków o tymczasowe aresztowanie "Masy" oraz naczelnika Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi Zbigniewa G.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą prokuratorzy z wydziału zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

Naczelnik tego wydziału prokurator Maciej Florkiewicz poinformował, że Jarosławowi Ł. ps. Masa przedstawiono łącznie osiem zarzutów, dotyczących szeregu oszustw, wręczania łapówek oraz powoływania się na wpływy w policji. Florkiewicz zaznaczył, że sprawa nie dotyczy żadnego z postępowań, w których "Masa" jest świadkiem koronnym.

Prokurator zarzucił Jarosławowi Ł., że między ósmym sierpnia a 30 września 2012 roku wyłudził za pomocą nierzetelnych dokumentów kredyty i pożyczki na łączną kwotę ponad 668,5 tysiąca złotych w ośmiu bankach - w Warszawie, Łodzi oraz innych miejscowościach na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego.

"Korzyści w celu zapewnienia sobie pomocy"

Jarosław Ł. podejrzany jest również o to, że od 3 czerwca 2014 r. do 1 lipca 2015 r. w Łodzi oraz w innych miejscowościach na terenie województwa łódzkiego "wielokrotnie udzielał korzyści majątkowych w postaci środków anabolicznych", a także dwóch ton produktu grzewczego pelletu o wartości blisko półtora tysiąca złotych Zbigniewowi G., pełniącemu funkcję naczelnika Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Jak informuje prokuratura, "korzyści wręczane były w celu zapewnienia sobie pomocy i przychylności wspomnianego naczelnika w zakresie podejmowanych z urzędu lub z jego inicjatywy czynności służbowych".

Jarosław Ł. - według prokuratury - wspólnie i w porozumieniu z synem Mariuszem Ł. oraz przedsiębiorcą z Łodzi Wojciechem Z. 29 czerwca 2015 roku wręczył łapówkę - dwa tysiące złotych - pracownikowi z II Urzędu Celnego w Łodzi Grzegorzowi S.

- Miało to związek z postępowaniem prowadzonym przeciwko Mariuszowi Ł. o uszczuplenie podatku akcyzowego z tytułu sprowadzenia samochodu marki audi - poinformował Florkiewicz.

Mariuszowi Ł. i Wojciechowi Z. także przedstawiono zarzut wręczenia łapówki. Natomiast Grzegorzowi S. zarzucono, że przyjął te pieniądze, za co grozi kara do ośmiu lat więzienia.

Fałszywe zeznania i oszustwa

"Masa" usłyszał też zarzuty powoływania się na wpływy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi i pośredniczenia "w załatwieniu sprawy naboru do służby w policji". Ponadto, według prokuratora, Jarosław Ł. dwukrotnie - 30 grudnia 2014 r. oraz 19 maja 2016 roku - złożył fałszywe zeznania w sprawie o wykroczenie drogowe prowadzonej przez Komendę Miejską Policji Łodzi, a następnie przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia.

Przedstawiono mu również zarzut oszustwa na szkodę właściciela firmy budowlanej, który za ułożenie kostki brukowej na terenie posesji zajmowanej przez Jarosława Ł. nie dostał zapłaty w kwocie 160 tys. zł. O oszustwo to podejrzany jest także przedsiębiorca z Opola Janusz A., który działał wspólnie Jarosławem Ł. i innymi osobami.

Niewykluczone kolejne zatrzymania

Jarosławowi Ł. za zarzucane przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zarzuty dotyczące przyjmowania łapówek od "Masy" i od przedsiębiorcy z Opola Marka K. usłyszał naczelnik Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi Zbigniew G.

- Prokurator zarzucił mu, że ujawnił Jarosławowi Ł., czyli osobie nieuprawnionej, informacje, które naczelnik uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych - podała prokuratura.

Zbigniew G. jest też podejrzany o przyjęcie od Jarosława Ł. obietnicy korzyści majątkowej "za udzielenie pomocy w uzyskaniu przez ustalonego kandydata pozytywnego wyniku rozmowy kwalifikacyjnej podczas procedury przyjęcia do służby w policji".

Wobec Jarosława Ł. i Zbigniewa G. prokurator zdecydował o skierowaniu do sądu wniosków o ich tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowane zostaną dozory policji, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe.

Prokuratura podkreśla, że śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Czytaj też na tvn24.pl

jz/PAP/rzw/pm

PAP (http://www.tvn24rzw

JZ//rzw (http://www.tvn24.pl)

Pozostałe wiadomości