Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Oszuści w strefie parkowania. "Zmieniali daty ołówkiem"

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plMinął miesiąc od rozszerzenia strefy

Nowa strefa płatnego parkowania przyciągnęła oszustów. Przy kilku samochodach drogowcy znaleźli fałszywe abonamenty i bilety, które miały potwierdzać płatność.

Wraz z początkiem kwietnia kierowcy muszą płacić za parkowanie na Muranowie, Mirowie, Filtrach, części Pragi Północ, a także przy ul. Parkowej.

Minął miesiąc, a drogowcy zebrali pierwsze statystyki.

Zawiadomienie do prokuratury

- W kwietniu w nowej strefie wrzucano średnio do jednego parkomatu ok. 1,6 tys. zł. W przypadku starych granic, to średnio 3,2 tysiąca - informuje Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Ale nie wszyscy chcieli płacić. Pracownicy ZDM, którzy kontrolują nową strefę, natrafili na próby oszustw.

- Znaleźliśmy trzy abonamenty i cztery bilety, które były fałszywe. Złożyliśmy już zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na fałszowaniu dokumentów - uściśla rzecznik. - Bilety były fałszowane w dość prymitywny sposób. Zmieniano ołówkiem daty na kolejne dni - dodaje.

W kwietniu drogowcy wystawiali też wezwania do zapłaty za brak jakiegokolwiek potwierdzenia opłaty za parkowanie w nowych granicach - to 6-7 proc. parkowań w skali całej strefy.

8,6 tysiąca abonamentów

Mieszkańcy rejonów objętych strefą mogą wyrabiać abonament za 30 zł rocznie, który uprawnia do darmowego parkowania w okolicy miejsca zamieszkania. Na razie wydano ich ok. 8,6 tysiąca.

Zgodnie z uchwałą Rady Warszawy poszerzenie strefy zaczęło obowiązywać od 31 marca. W związku z tym, że ten dzień przypadał w niedzielę, a 1 kwietnia to był dniem świątecznym, należności z tytułu parkowania w SPPN należy uiszczać od 2 kwietnia.

TAK WYGLĄDAŁA SYTUACJA W STREFIE ZARAZ PO ROZSZERZENIU:

Mniej aut na Chłodnej, więcej na Wolskiej
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

OBOWIĄZUJĄCE GRANICE STREFY:

Nowe granice strefy
tvn24.pl

ran//ec