Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

"Oszukał na ponad 9 milionów". Adwokat od reprywatyzacji z kolejnym zarzutem

Warszawa

archiwum TVNAdwokat usłyszał zarzuty związane z reprywatyzacją w stolicy

Adwokat Robert N. aresztowany w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji w Warszawie usłyszał kolejny, czwarty już zarzut. Chodzi o popełnienie oszustwa wielkiej wartości. Przestępstwo ma dotyczyć nieruchomości innej niż słynna działka na placu Defilad.

Jak poinformowała PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu Anna Zimoląg, w kwietniu 2017 roku wydano postanowienie o uzupełnieniu zarzutów Robertowi N., któremu zarzucono popełnienie kolejnego przestępstwa - oszustwa na mieniu wielkiej wartości. Chodzi o przeszło dziewięć milionów złotych na szkodę spadkobiercy dawnego właściciela nieruchomości położonej na terenie Warszawy.

Nie na placu Defilad

- Podejrzany był pełnomocnikiem spadkobiercy i wprowadził go w błąd, między innymi w kwestii zakresu działań prawnych, wartości mienia, możliwości uzyskania odszkodowania. W ten sposób oszukał go na ponad dziewięć milionów złotych. Nie podajemy adresu nieruchomości, ale nie chodzi o tę związaną z poprzednimi zarzutami dla Roberta N. - powiedziała prokurator Zimoląg.

Dodała, że obecnie Robert N. ma zarzuty popełnienia czterech przestępstw.

Wrocławska prokuratura regionalna przedstawiła w lutym 2017 roku dwa zarzuty związane z korupcją i oszustwem byłemu urzędnikowi stołecznego ratusza Jakubowi R. i trzy adwokatowi Robertowi N., któremu w sprawie "dzikiej reprywatyzacji" nieruchomości w Warszawie zarzucono korupcję, oszustwo i podrobienie pełnomocnictwa.

Zarzuty uczestnictwa w oszustwie usłyszały też trzy pozostałe zatrzymane pod koniec stycznia osoby. Prokuratura złożyła wnioski o tymczasowy trzymiesięczny areszt dla czterech z pięciu osób, które usłyszały zarzuty. Chodziło o byłego urzędnika ratusza Jakuba R., adwokata Roberta N. oraz rodziców urzędnika - Wojciecha R. i Alinę D.

Tymczasowy areszt

1 lutego Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia zdecydował, że Jakub R., Robert N., Wojciech R. i Alina D. trafią do aresztu na trzy miesiące. We wtorek prokuratura poinformowała, że Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył tymczasowy areszt o kolejne trzy miesiące (czyli do końca lipca) wszystkim podejrzanym.

Wobec piątego z zatrzymanych - Mariusza L. - prokuratura zastosowała już w lutym wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie 500 tys. zł, zakaz opuszczania kraju i zatrzymanie paszportu oraz zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

- Złożył on obszerne i wyczerpujące wyjaśnienia. Natomiast wobec pozostałych czworga podejrzanych wyłoniła się uzasadniona obawa utrudniania postępowania - wyjaśniła wówczas uzasadniając wnioski o areszt rzeczniczka prokuratury Anna Zimoląg.

13 postępowań

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi 13 postępowań dotyczących zwrotu nieruchomości w Warszawie. Śledztwa prowadzone we Wrocławiu dotyczą przede wszystkim nieruchomości przy ulicach Nowogrodzkiej 18, Smolnej 17, Brackiej 23, Placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70), Narbutta 60, Puławskiej 141, Schroegera 72 i 74 oraz przy Kazimierzowskiej, Foksal i Książęcej.

Postępowania dotyczą między innymi usiłowania doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wprowadzenie urzędników w błąd co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. W postępowaniach tych badane są również działania funkcjonariuszy publicznych - między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m.st. Warszawy i Ministerstwa Finansów.

Jeszcze w maju ma zacząć działać komisja weryfikacyjna, która będzie badała kontrowersyjne przypadki reprywatyzacji w Warszawie:

Politycy o komisji TVN24
wideo 2/7

PAP/kw/mś