Oświatowa rewolucja w stolicy

TVN Warszawa

ShutterstockReforma edukacji w Warszawie

Przygotowania do reformy edukacji nabierają tempa. Radni wyznaczyli nowe obwody dla ponad 200 szkół podstawowych i przesądzili o losach 153 gimnazjów. Zmiany wejdą w życie już od września.

Dla rodziców i uczniów to może być spora rewolucja. Reforma edukacji kończy okres sześcioletnich szkół podstawowych, przekształcając je w szkoły liczące osiem klas. Wprowadza też czteroletnie licea ogólnokształcące, pięcioletnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostaną zlikwidowane – w tym roku nie będzie już rekrutacji do klasy pierwszej.

Ratusz podliczył wstępne koszty zmian. W tym roku mają one wynieść 60 mln zł, natomiast w 2018 i 2019 roku – odpowiednio po 20 mln zł.

Zgodnie przyjętymi w czwartek przez Radę Warszawy uchwałami, od września w stolicy będziemy mieli 252 stołeczne szkoły podstawowe, w tym 211 dla dzieci i młodzieży, trzy szkoły dla dorosłych i 38 szkół specjalnych.

Wygaszanie gimnazjów

Co z gimnazjami? Zgodnie z nową ustawą – muszą zostać wygaszone. Prawo oświatowe pozwala to zrobić na kilka sposobów. Mogą zostać przekształcone w szkołę podstawową, w liceum, technikum, szkołę branżową lub mogą zostać włączone do któregoś z nowo powstałych typów szkół.

W ten sposób 53 gimnazja zostaną przekształconych w nowe szkoły podstawowe, a osiem - w szkoły ponadpodstawowe. 64 gimnazja będą włączone do obecnie funkcjonujących szkół podstawowych, a 29 gimnazjów - do szkół ponadpodstawowych.

115 ogólnodostępnych szkół podstawowych będzie miało zmieniony obwód szkolny. We wszystkich będzie prowadzona rekrutacja do pierwszych klas.

W dzielnicy Bemowo jedno gimnazjum zostanie włączone do szkoły podstawowej, a z trzech gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe. Jedno gimnazjum zostanie zlikwidowane niezależnie od reformy oświaty. Na Białołęce z kolei jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, a jedno do szkoły podstawowej. Z czterech gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe.

Na Bielanach pięć gimnazjów zostanie włączonych do liceów, cztery do szkół podstawowych. Z dwóch gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe.

Na Mokotowie cztery gimnazja zostaną włączone do liceów, osiem do szkół podstawowych. Z dwóch gimnazjów powstaną nowe licea. Na Ochocie trzy gimnazja zostaną włączone do liceów, dwa do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowe liceum. Na Pradze Południe dwa gimnazja zostaną włączone do liceów, cztery do szkół podstawowych. Z czterech gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe.

Na Pradze Północ jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, jedno do technikum, dwa do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowa szkoła podstawowa. W Rembertowie dwa gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowa szkoła podstawowa. W Śródmieściu siedem gimnazjów zostanie włączonych do liceów, jedno do technikum, cztery do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowe liceum. Na Targówku jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum. Z czterech gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe.

W Ursusie jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, jedno do szkoły podstawowej. Z dwóch gimnazjów powstaną szkoły podstawowe. Na Ursynowie trzy gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowa szkoła podstawowa, a z jednego nowe liceum. W Wawrze jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, pięć do szkół podstawowych. W Wesołej dwa gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowa szkoła podstawowa.

Na Wilanowie dwa gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. We Włochach dwa gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. Z jednego gimnazjum powstanie nowe liceum. Na Woli jedno gimnazjum zostanie włączone do liceum, trzy do szkół podstawowych. Z czterech powstaną szkoły podstawowe. Na Żoliborzu dwa gimnazja zostaną włączone do liceów. Z dwóch gimnazjów powstaną nowe szkoły podstawowe.

To ostateczne propozycje, zaakceptowane już przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Analizy, konsultacje

Ratusz przekonuje, że wszystkie zmiany zostały poprzedzone szczegółowymi analizami i konsultacjami – przeprowadzone zarówno w gronie nauczycieli, jak i rodziców. Za koordynację działań odpowiadały poszczególne dzielnice.

"Przy tworzeniu nowej sieci szkół uwzględniono m.in. możliwości lokalowe i organizacyjne szkół podstawowych, w których uczniowie obecnych klas VI będą kontynuowali naukę w klasie VII, a potem w klasie VIII oraz jak najlepsze wykorzystanie infrastruktury oświatowej" - przekonują warszawscy radni.

Jak dodają, starano się zminimalizować koszty społeczne i "stworzyć uczniom najdogodniejsze warunki do nauki".

Z danych stołecznego Biura Edukacji wynika, że w Warszawie obecnie funkcjonuje 248 gimnazjów: 155 z nich prowadzonych jest przez miasto, pozostałe 93 gimnazja to szkoły niepubliczne i publiczne prowadzone przez inne organy. Wśród gimnazjów prowadzonych przez warszawski samorząd 60 to gimnazja samodzielne (w tej grupie jedno gimnazjum specjalne), a 95 wchodzi w skład zespołów (59 gimnazjów jest w zespołach ze szkołami podstawowymi, a 28 w zespołach ze szkołami ponadgimnazjalnymi).

Zobacz jak wyglądały protesty przeciwko likwidacji w Warszawie:

Huczny protest przed Pałacem PrezydenckimTVN24
wideo 2/4

PAP/kw