Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Ostrzeżenie przed upałem. Kurtyny wodne i garść rad

Najnowsze

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plKurtyna wodna na pl. Zamkowym

W związku z zapowiadanymi upałami w pięciu najbardziej ruchliwych lokalizacjach stolicy stanęły kurtyny wodne – poinformował stołeczny ratusz. Warszawiacy korzystali z nich już w poniedziałek. We wtorek urząd miasta przygotował rady dla mieszkańców, w związku z narastającym upałem.

Przyniosą one mieszkańcom ochłodę i dadzą choć trochę wytchnienia podczas upałów, które mogą sięgać, jak pisze ratusz, powyżej 30 stopni Celsjusza.

- Na razie uruchamiamy je w pięciu lokalizacjach, jednakże w razie potrzeby jesteśmy przygotowani na ustawienie kolejnych – zapowiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Kurtyny wodne będą działały w najbliższe, upalne dni w godz. 10.00 – 17.00. znaleźć je będzie można na:

- placu Trzech Krzyży, - placu Zamkowy, - placu Konstytucji, - Krakowskim Przedmieściu, przy pomniku Kopernika, - Floriańskiej 3, przy katedrze

Władze miasta twierdzą, że wodny wachlarz ma wysokość około 3-4 metrów i wykorzystuje około 3 tys. litrów wody na godzinę. Nie tylko można się w nim zmoczyć. Ma też za zadanie schłodzić i nawilżyć powietrze w okolicy.

Ostrzeżenie o upałach

Stołeczny ratusz ostrzega i radzi:

"Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że na obszarze województwa mazowieckiego, do środy, 11 czerwca, do godz. 18.00 prognozowany jest wzrost temperatury maksymalnej do 31°C.

Upały i wywołane nimi odwodnienie organizmu, może powodować gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia, z zagrożeniem życia włącznie. Na skutki wysokich temperatur szczególnie narażeni są seniorzy, osoby z chorobami układu krążenia i dzieci.

W związku z tym przypominamy i prosimy mieszkańców miasta, aby:

- ograniczyli przebywanie w godzinach południowych na nasłonecznionym, otwartym terenie do niezbędnego minimum;

- nosili nakrycia głowy chroniące twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem;

- ubierali luźne ubranie o jasnych kolorach, zakrywające możliwie jak największą powierzchnię ciała;

- osoby mające problemy z chorobami układu krążenia oraz seniorzy ograniczyli wyjścia z budynków, szczególnie w godzinach 10-15;

- pili regularnie duże ilości płynów, minimum 2 litry dziennie (najlepiej wody mineralnej, niegazowanej), unikali spożywania alkoholu."

wp/ran/mz