Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Ostrzeżenie przed upałami

Warszawa

Kurtyny wodne w stolicyTVN24
wideo 2/3

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz IMGW ostrzegają przed wyjątkowo upalnym tygodniem. Dla Mazowsza wydano ostrzeżenie drugiego stopnia.

W niedzielę słupki w termometrach dla województwa mazowieckiego wskażą nawet od 28 do 31 stopni Celsjusza, natomiast temperatura minimalna w nocy z niedzieli na poniedziałek wyniesie od 18 do 21 stopni Celsjusza.

Dużo niegazowanej wody

Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują dla: lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

RCB przypomina przy tym, że aby bezpiecznie przetrwać upały należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. RCB przypomina też, że nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu jak: przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina również o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Według danych RCB - w sobotę utonęło w Polsce pięć osób, a od 1 kwietnia w sumie 199.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Zaleca się ostrożność i śledzenie informacji pogodowych.

Prognoza na najbliższe dni

W poniedziałek temperatura maksymalna na Mazowszu wyniesie od 29 do 31 stopni Celsjusza, natomiast w nocy z poniedziałku na wtorek temperatura minimalna wyniesie od 19 do 21 stopni Celsjusza.

We wtorek temperatura maksymalna wyniesie od 31 do 33 stopni Celsjusza, za to temperatura minimalna w nocy z wtorku na środę wyniesie od 21 do 23 stopni.

W środę temperatura maksymalna wyniesie od 33 do 36 stopni Celsjusza, natomiast w nocy ze środy na czwartek słupki w termometrach wskażą od 15 do 19 stopni.

W czwartek temperatura maksymalna wyniesie od 28 do 31 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia obowiązują od godziny 11 w niedzielę do godziny 19 w czwartek.

Ostrzeżenie meteorologiczne
IMGW

ran/b