Najnowsze

Idan podjął trop. Zaprowadził policjantów wprost przed dom włamywaczy

Najnowsze

Autor:
MAK/b
Źródło:
PAP
KMP w Ostrołęce Idan zaprowadził policjantów wprost przed dom włamywaczy

Pies Idan doprowadził funkcjonariuszy do prawdopodobnych sprawców włamania w powiecie makowskim (Mazowieckie). - Szybko podjął trop, który prowadził go przez kilka kilometrów. Ostatecznie doprowadził funkcjonariuszy wprost przed dom włamywaczy - przekazał kom. Tomasz Żerański z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Mężczyźni w wieku 17 i 51 lat zostali zatrzymani.

Policjanci z Ostrołęki dostali w ubiegłym tygodniu wezwanie do włamania na terenie powiatu makowskiego. Sprawcy mieli wejść do budynku przez okno i ukraść sprzęt elektroniczny. Na miejsce pojechali między innymi st. asp. Paweł Krysiński razem z psem Idanem.

- Policyjny czworonóg szybko podjął trop, który prowadził go przez kilka kilometrów. Ostatecznie Idan dorowadził funkcjonariuszy wprost przed dom włamywaczy. Następnie do akcji wkroczyli policjanci, którzy w domu zatrzymali 17- i 51-letniego mieszkańca powiatu makowskiego - przekazał Żerański.

Podejrzani usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem. Teraz grozi im kara do 10 lat więzienia.

Policyjny pies Idan pomógł w ujęciu sprawców włamaniaKMP w Ostrołęce

Idan jest psem patrolowo-tropiącym. Służy w ostrołęckiej policji od ośmiu lat. - W tym przypadku to właśnie wyjątkowy psi nos oraz świetne zgranie czworonoga z przewodnikiem pozwoliło na zatrzymanie podejrzanych o włamanie - podkreślił oficer prasowy.

Czworonożni funkcjonariusze

To kolejny przypadek, kiedy policyjny pies z garnizonu mazowieckiego pomógł w ostatnim czasie w ustaleniu sprawców przestępstw. Tak było również między innymi w przypadku owczarka niemieckiego Jasona, który od 2014 roku pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej. Pies wpadł na trop złodziei, którzy włamali się do budynku i zabrali telewizor. Jason odnalazł wtedy skradziony sprzęt oraz miejsce zamieszkania sprawcy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Policyjne psy tresowane są w kilku kierunkach. Jedne specjalizują się w tropieniu śladów ludzkich – pomagają nie tylko przy szukaniu przestępców, ale także osób zaginionych. Pod koniec ubiegłego roku pies tropiący Nawoja wraz z przewodnikiem odnaleźli w lesie wychłodzonego 58-latka z powiatu siedleckiego. Gdyby nie czworonożny funkcjonariusz, dotarcie do mężczyzny zajęłoby o wiele więcej czasu. W takich sytuacjach policyjne psy okazują są niezastąpione.

Policyjne psy wspierają także funkcjonariuszy przy patrolach, konwojach czy zabezpieczaniu imprez masowych, np. meczów. Osobną grupę stanowią psy wyszukujące zapachu materiałów wybuchowych, broni i amunicji. Inne czworonogi potrafią wyczuć obecność narkotyków. Są również psy do wyszukiwania zwłok ludzkich na lądzie lub w wodzie. Z kolei psy bojowe wspierają jednostki kontrterrorystyczne.

W garnizonie mazowieckim policji służy obecnie prawie 40 czworonogów.

W grudniu 2021 roku policyjny pies Hades odnalazł zaginionego 50-latka w okolicy miejscowości Strzelce Krajeńskie:

Strzelce Krajeńskie: 50-latek zasłabł, szukała go rodzina. Znalazł go pies
Strzelce Krajeńskie: 50-latek zasłabł, szukała go rodzina. Znalazł go piesLubuska policja

Autor:MAK/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KMP w Ostrołęce

Pozostałe wiadomości