Ostre wejście policji. Zatrzymali pięciu oszustów

Warszawa

kspZatrzymani mężczyźni

Mokotowscy policjanci zatrzymali Jacka G., Grzegorza T., Daniela Sz., Roberta K. i Ireneusza G. Mężczyźni są podejrzani o oszustwa metodą "na wnuczka" i "na policjanta". Usłyszeli już zarzuty. Może im grozić do ośmiu lat więzienia.

Kryminalni od lipca rozpracowywali grupę wyłudzającą od starszych osób pieniądze. Mężczyźni działali w charakterystyczny sposób. Najpierw dzwonił pierwszy i prosił o pilną pożyczkę pieniędzy.

Po chwili ofiara odbierała kolejny telefon. Drugi oszust podawał się za "policjanta" lub "oficera CBŚ". Informował, że wcześniej telefonował oszust i prosi starszą osobę o pomoc w schwytaniu sprawców. W tym celu należało spełnić żądania oszustów i przekazać im pieniądze osobiście lub poprzez wpłatę na konto. Po otrzymaniu pieniędzy oszuści znikali.

Myślał, że ratuje krewnego

Policjanci ustalili, że w sprawę zamieszani są Jacek G., Grzegorz T. oraz Daniel Sz. Mężczyźni mieli werbować osoby, które odbierały pieniądze od pokrzywdzonych lub zakładały konta bankowe, służące do wpłaty wyłudzonych pieniędzy.

Funkcjonariusze wkroczyli do akcji, gdy dowiedzieli się że mieszkaniec Wawra przelał na podejrzane konto 9 tysięcy złotych. Mężczyzna był przekonany, że ratuje krewnego, który walczy z nowotworem. Policjanci zatrzymali mężczyzn w momencie, gdy próbowali wypłacić pieniądze w banku.

Rozpracowali centralę

Policjantom udało się ustalić, że mężczyźni wynajmują mieszkanie w Wawrze i urządzili tam swoją centralę.

Funkcjonariusze wyważyli drzwi i weszli do mieszkania zaskakując Roberta K. i Ireneusza G., dzięki czemu nie mogli zniszczyć dowodów. Znaleziono telefony i zapiski dotyczące wyłudzeń. Jak ustaliła policja, dziennie oszuści wykonywali setki połączeń.

Wszyscy trafili do policyjnych cel. Grzegorz T. oraz Daniel Sz. usłyszeli jeden zarzut za oszustwo. Jacek G., Robert K. oraz Ireneusz G., który był już karany za podobne przestępstwa, są podejrzani o trzy oszustwa.

Z informacji policjantów wynika, że pokrzywdzonych w tej sprawie może być znacznie więcej. Mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani przez sąd. Może im grozić do 8 lat więzienia.

Policyjny telefon specjalny

Komenda Stołeczna Policji przypomina, że uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za "wnuczka", "krewnego" lub "policjanta – funkcjonariusza CBŚ".

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, należy zadzwonić na czynny całą dobę numer 22 60 33 222.

wp/b

Zatrzymani mężczyźni | ksp
Zatrzymani mężczyźni | ksp
Zatrzymani mężczyźni | ksp
Zatrzymani mężczyźni | ksp
Zatrzymani mężczyźni | ksp
Zatrzymani mężczyźni | ksp
Zatrzymani mężczyźni | ksp
Zatrzymani mężczyźni | ksp
Zatrzymani mężczyźni | ksp
Zatrzymani mężczyźni | ksp