Ostatnie przygotowania do sylwestra. Zamkną Marszałkowską i stację Centrum

Warszawa

TVN24Sylwester "Hello 2017" na pl

Długa lista gwiazd, czterominutowy pokaz sztucznych ogni, gorąca atmosfera. Sylwester "Hello 2017" tuż tuż. Organizatorzy spodziewają się nawet 50 tys. uczestników największej w stolicy zabawy pod chmurką. Na pl. Defilad powstaje ogromna scena, na której wystąpi czołówka polskiej muzyki rozrywkowej. Stołeczny ratusz przypomina, że ze względów bezpieczeństwa w sylwestrową noc, przez kilka godzin zamknięta będzie stacja metra Centrum.

Już w sobotę największa zabawa sylwestrowa w stolicy odbędzie się na pl. Defilad. To wspólna impreza TVN i warszawskiego ratusza. Na ustawionej w sąsiedztwie Pałacu Kultury ogromnej scenie wystąpią takie gwiazdy jak: Agnieszka Chylińska, LemON, Anna Wyszkoni, Lady Pank, Sound’N’Grace, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Kombii , Natalia Nykiel, Cleo, Jula, Andrzej Piaseczny, Rafał Brzozowski, Daria Zawiałow.

Organizatorzy spodziewają się nawet 50 tyś. uczestników, którzy pod chmurką i przy ulubionych piosenkach będą chcieli przywitać nadejście Nowego Roku.

Stołeczny ratusz przypomina, że przy organizacji masowych imprez obowiązują podwyższone zasady bezpieczeństwa i sam regulamin zabawy sylwestrowej.

55 wejść na teren imprezy

- Cały teren otoczony będzie wysokim płotem. Na plac przed sceną prowadzić będzie 55 wejść, z czego 25 od A. Jerozolimskich, 20 - od ul. Świętokrzyskiej i 10 od ul. Złotej. Na bezpieczeństwem czuwać będzie 507 pracowników ochrony - powiedział Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Na teren imprezy ułatwiony dostęp będą miały osoby z niepełnosprawnością ruchową. Dla nich powstanie specjalna platforma przy scenie. Natomiast Zarząd Transportu Miejskiego zorganizował dowóz i odwiezienie do domów osób poruszających się np. na wózkach inwalidzkich.

Na sylwestra na pl. Defilad nie wolno wnosić niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych i pirotechnicznych, naczyń szklanych i alkoholu. - Teren przed imprezą zostanie sprawdzony pirotechnicznie przez policję i oddany ochronie - tłumaczyła Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. - Organizator zapewnia zabezpieczenie medyczne: trzy zespoły ratownicze, dwa ambulanse, punkt medyczny - dodała.

Andrzej Matusiak o Sylwestrze na pl
TVN24

Wszystkie służby w gotowości

Poza terenem imprezy będą działały służby mundurowe. - Kilkuset policjantów, żandarmeria wojskowa, straż ochrony kolei i służba ochrony metra. Wszystkie służby są w gotowości - wyliczała Gawor.

W związku z przygotowaniami do imprezy sylwestrowej na pl. Defilad w sobotę od godziny 15 do godziny 6 rano w Nowy Rok zamknięta dla ruchu będzie ul. Marszałkowska na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Świętokrzyskiej. Nie będzie tam można również parkować.

Zamknięte będą również sąsiadujące ulice np. Widok (od ul. Marszałkowskiej do Kruczej), Złota (od ul. Marszałkowskiej do ul. Zgoda). A także tunel pod ul. Marszałkowską, między pl. Defilada a Złotą.

Autobusy linii 520, N32, N35, N38, N42, N85 i N88 pojadą objazdami.Ponadto w sylwestra od godziny 15 do końca kursowania linii dziennych jeździć będzie autobusowa linia zastępcza Z-5, kursująca na trasie: pl.Wilsona – Mickiewicza – Andersa – Stawki – zawrotka przy ul. Lewartowskiego – Stawki – Andersa – pl. Bankowy – Marszałkowska – zawrotka na wysokości Ogrodu Saskiego – pl. Bankowy – Andersa – Muranowska – zawrotka na skrzyżowaniu Muranowska/Bonifraterska/Konwiktorska – Muranowska – Andersa – Mickiewicza – Pl. Wilsona.

Zamkną stację metra Centrum

Stacja metra Centrum, od godziny 20.30 do 1 stycznia do godziny 1.30, będzie nieczynna ze względów bezpieczeństwa.

- Stacja zostanie zamknięta, ponieważ takie są zalecenia straży pożarnej, a to straż opiniuje zabezpieczenie każdej imprezy tego typu. Część wyjść ewakuacyjnych ze stacji Centrum prowadzi bezpośrednio na teren imprezy, co uniemożliwiałoby uzyskanie pozytywnej opinii straży pożarnej - komentuje Wiktor Paul z biura prasowego ZTM.

ZTM zapowiada także, że w przypadku wyłączenia ruchu na rondzie Dmowskiego trasy zmienią linie 171, 507, N22, N24, N33, N72, N83.

Ewa Gawor o bezpieczeństwie w czasie sylwestrowej zabawy
TVN24

Dodatkowe pociągi

W sylwestra o Nowy Rok na objazdy trafią także tramwaje linii 4, 15 i 35. Dodatkowo w tych dniach kursy linii 18 będą całkowicie zawieszone. Specjalną komunikację sylwestrową zapewni metro. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia metro kursować będzie z częstotliwością 3 minut na linii M1 oraz 5 minut na linii M2 do godz. ok. 01.30.

Całą noc kursować będą linie tramwajowe: 2, 4 (kursy do pętli Annopol), 9 (kursy do pętli Wiatraczna), 24 i 33, natomiast linie nocne N13, N24, N25, N33, N35, N37, N42, N43, N44, N64 oraz N81 będą jeździć ze zwiększoną częstotliwością.

Kolejną zmianą będzie to, że pociągi podmiejskie odwożące pasażerów do podwarszawskich gmin będą po północy wyruszały ze stacji Warszawa Centralna, a nie ze Śródmieścia. Ze Śródmieścia pociągi będą odjeżdżały normalnie do godz. 23.59.

- Osoby, które po północy będą zamierzały skorzystać z kolei prosimy już o kierowanie się na Dworzec Centralny - powiedział Grzegorz Dragan z ZTM. Dodał, że uruchomione zostaną dodatkowe pociągi SKM z Dworca Centralnego do Pruszkowa, do Otwocka, Sulejówka i Wieliszewa.

Jak dojechać na zabawę
Urząd Miasta

skw,PAP/r