Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Ostatnie dni bunkra na placu Zbawiciela

Warszawa

| Eurosportfot

To ostatnie dni, żeby zobaczyć odkryty niedawno na pl. Zbawiciela poniemiecki bunkier w jego naturalnym otoczeniu. Tramwaje Warszawskie przygotowują się do wydobycia i transportu schronu. - To potężna operacja logistyczna - podkreśla rzecznik firmy.

Na razie trwają prace zabezpieczające schron przed przeniesieniem. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych dni, ale dokładny termin jeszcze nie jest znany.

- Dokładny harmonogram opracujemy w ciągu najbliższych dni - mówi Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich. Na razie TW poszukują firmy, która przewiezie bunkier. - To potężna operacja logistyczna, bo sam bunkier waży kilkadziesiąt ton - wyjaśnia rzecznik. Dodaje, że jest nietypowy, bo jego ściany są 80-centymetrowe, a zwykle w podobnych modelach mają grubość 40-60 cm.

Przewiozą schron nocą?

Przeniesienie bunkra trzeba bardzo dokładnie zaplanować. Wydobycie potężnej bryły betonu - szerokiej na 3 metry, a wysokiej na sześć - nie będzie proste. W dodatku wszystko będzie się działo w centrum miasta. - Tutaj na Marszałkowskiej odbywa się ruch, jeżdżą tramwaje, jest sieć trakcyjna pod napięciem. Na Nowowiejskiej zaś cały czas prowadzimy naszą modernizację. Nie chcemy zwalniać, ponieważ gonią nas terminy - wylicza rzecznik. Dlatego rozważany jest też pomysł, żeby cała operacja odbyła się nocą.

Plan zakłada wydobycie schronu z ziemi w całości i przewiezienie we wskazane miejsce, prawdopodobnie do Muzeum Wojska Polskiego. - Oczywiście to się wiąże z dużymi kosztami. Rozmawiamy z różnego rodzaju instytucjami na temat finansowania tej operacji. Ale mogę powiedzieć, że to już są rozmowy finalne - podsumowuje rzecznik. Docelowo bunkier miałby być elementem ekspozycji w oddziale placówki w Cytadeli Warszawskiej.

Prawdopodobnie Tobruk