Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Ostatnia szansa na rozliczenie PIT

Warszawa

TVN24Ostatnia szansa na rozliczenie PIT

Poniedziałek jest ostatnim dniem na rozliczenie PIT za 2011 r. Miejscy urzędnicy zachęcają do rozliczenia podatków w stolicy, a ministerstwo finansów ostrzega: kto się spóźni się ze złożeniem deklaracji, naraża się na grzywnę w wysokości od 150 zł do nawet 30 tys. zł. Osoby, które mają wątpliwości co do poprawności rozliczenia podatkowego za ubiegły rok, mogą szukać pomocy w urzędach skarbowych. Jak co roku będą one otwarte w ostatnią sobotę kwietnia. W godzinach 9-13 w urzędach będzie można uzyskać informacje na temat PIT-ów za 2011 r., a także złożyć deklarację podatkową.Rozwiać wątpliwości

Na podatników będą czekali w urzędach skarbowych eksperci, którzy pomogą rozwiać wątpliwości związane z rozliczeniem podatku. - Co roku akcja dni otwartych w urzędach skarbowych i pracująca sobota tuż przed zakończeniem rozliczeń cieszy się dużym zainteresowaniem - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów Wiesława Dróżdż. Dróżdż zaznaczyła, że podatnik, który spóźni się z rozliczeniem, naraża się na karę grzywny w wysokości od 150 zł do 30 tys. zł. - Tego typu sprawy są rozpatrywane indywidualnie. Ważne jest uzasadnienie spóźnienia rozliczenia, podatnicy nie są karani automatycznie. Jeżeli ktoś jednak notorycznie spóźnia się ze składaniem deklaracji, na pewno nie uniknie kary - informuje rzeczniczka.

Dla Warszawy

Za to do rozliczenia w Warszawie zachęca ratusz. Mimo tego, że w stolicy zameldowanych jest ponad 1,7 mln osób, to mieszka i pracuje tutaj ich więcej. "Codziennie korzystają oni z warszawskich dróg, komunikacji miejskiej, infrastruktury i usług zdrowotnych, edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, nie dorzucając się do kosztów ich utrzymania" – przypomina ratusz..

Co trzeba zrobić, żeby dorzucić się do miejskich inwestycji? "Należy wskazać w formularzu zeznania podatkowego za 2011 r. odpowiednie miejsce zamieszkania i przesłać go do urzędu skarbowego właściwego dla dzielnicy m.st. Warszawy, w której się mieszka" – tłumaczą urzędnicy.

Również przez internet Resort informuje, że zwolennicy papierowych rozliczeń mogą złożyć deklaracje podatkowe także bezpośrednio w urzędzie skarbowym - nie tylko w sobotę, ale również w poniedziałek. Tego dnia urzędy mają być czynne dłużej niż zwykle. Ministerstwo finansów zachęca do rozliczenia przez internet, przy wykorzystaniu darmowego programu przygotowanego przez ministerstwo. Aplikacja dostępna jest na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl oraz na stronie www.szybkipit.pl.

PAP/ran