Ostatnia droga Ireny Szewińskiej

Ostatnia droga Ireny Szewińskiej
Ostatnia droga Ireny Szewińskiej
TVN24
TVN24Ostatnia droga Ireny Szewińskiej

Irena Szewińska, najbardziej utytułowany polski sportowiec, Dama Orła Białego, spoczęła w czwartek w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wybitna lekkoatletka zmarła 29 czerwca w szpitalu w Warszawie w wieku 72 lat.

Szewińska, najbardziej utytułowana polska sportsmenka w historii, spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Była siedmiokrotną medalistką olimpijską, rekordzistką Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach.

Pogrzeb zmarłej w miniony piątek zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce, która ostatnio pełniła funkcję wiceprezesa PKOl i była członkinią MKOl, miał charakter uroczystości państwowej. Odbywał się w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, z salwą honorową.

"Budowała dumę i radość"

Przed złożeniem do grobu odbyła się żałobna msza święta w katedrze polowej Wojska Polskiego. Nabożeństwo koncelebrował i homilię wygłosił delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców biskup Marian Florczyk. - Swoimi osiągnięciami budowała dumę i radość w polskich sercach - powiedział. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w katedrze, we mszy św. uczestniczyły tylko członkowie rodziny zmarłej, goście specjalni z kraju i zagranicy oraz przedstawiciele rodziny olimpijskiej, przyjaciele-sportowcy, m.in. Anita Włodarczyk, Jacek Wszoła, Władysław Kozakiewicz, Ludwika Chewińska, Tomasz Majewski, Edward Skorek, Robert Korzeniowski, Wojciech Fibak, Andrzej Supron, Czesław Lang czy piosenkarz Andrzej Rosiewicz, który w młodości uprawiał skok w dal, oraz tłumy kibiców i warszawiaków. Przed rozpoczęciem nabożeństwa przy trumnie czuwało osiem wart złożonych z przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sportu i Turystyki, władz Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, Komisji Sportu Kobiet PKOl, mediów i sponsorów.

"Wielka nadzieja w trudnych czasach"

- Była wielką nadzieją dla Polski w trudnych czasach - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czasie uroczystości pogrzebowych Ireny Szewińskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

W uroczystościach wzięli udział także udział m.in. para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach, szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Sebastian Coe i prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

- W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości żegnamy sportowca stulecia - zaznaczył prezydent Duda w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie i dodał, że Szewińska była "królową królowej sportu".

fot. Tomasz Gzell / PAP

PAP/ran/mś

Pozostałe wiadomości