Ostatni weekend z Veturilo. Za tydzień rowery zjadą do bazy

Warszawa

ZTMW stolicy w ciągu ostatnich kilku lat przybyło rowerzystów

Ostatnia szansa na przejażdżkę miejskim rowerem w tym roku. Jednoślady z wypożyczalni Veturilo znikną z ulic stolicy już za tydzień i wrócą dopiero w marcu.

- Rowery będą dostępne do 30 listopada do północy. Później firma Nextbike przetransportuje je do swojej bazy, gdzie będą serwisowane i konserwowane - potwierdza Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Bez deszczu, ale pochmurno

Jednoślady z wypożyczalni znikną po przyszłym piątku, więc najbliższa sobota i niedziela, to ostatnia w tym roku szansa na skorzystanie z baz w Śródmieściu, na Bielanach, Ursynowie i w Wilanowie.

Czy amatorom jednośladów może stanąć na przeszkodzie pogoda? – W weekend temperatura minimalna wyniesie 3, a maksymalna 7 stopni C. W sobotę i niedzielę rano może być mgliście, w dzień będzie pochmurno, ale z przejaśnieniami po południu – mówi Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. – Nie przewiduje opadów deszczu – dodaje.

1000 jednośladów

Innymi słowy, nie będzie najcieplej, ale co najważniejsze, nie będzie deszczu.

Na system warszawskich rowerów publicznych składa się w sumie ponad 1000 jednośladów. Po zimowej przerwie wrócą na ulice Warszawy 1 marca przyszłego roku.

DLACZEGO ROWERY NIE BĘDĄ DOSTĘPNE ZIMĄ? CZYTAJ NA TEN TEMAT

Jak zapowiedział ZTM, system ma być rozbudowywany. Stacje Veturilo mają pojawić się m.in. na Woli, Pradze, Mokotowie, Ochocie, a także - jak informowaliśmy ostatnio - na Żoliborzu. Stacje planowane są także na Targówku i Białołęce.

Osoby, które chcą z nich skorzystać, muszą zarejestrować się na stronie veturilo.waw.pl.

Po podaniu swoich danych i numeru telefonu, należy zapłacić 10 zł, aby aktywować konto. Jeśli chcemy wypożyczyć rower, podajemy swój numer telefonu oraz PIN, który otrzymamy podczas rejestracji. Można też posłużyć się kartą miejską lub aplikacją na telefon komórkowy.

W drugiej połowie października ZTM poinformował, że "stuknęło" 250 tysięcy wypożyczeń. Podał wtedy, że w systemie zarejestrowanych jest ponad 44 tysiące użytkowników, a rowery wypożyczono ponad 211 tys. razy.

Veturilo oznacza w języku esperanto transport, środek transportu.

Jak skorzystać z systemu?
TVN24
Oficjalna inauguracja veturilo
TVN24

ran//ec