Ostatni dzień na PIT-a

Warszawa

| Fakty TVNTVN 24

Nie złożyłeś jeszcze zeznania podatkowego za ubiegły rok? Uwaga, dziś masz na to czas do północy. PIT możesz złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, wysłać listem poleconym lub przez internet. Jeśli się spóźnisz, zapłacisz karę - może to być nawet 27 tys. złotych.

Zgodnie z Ordynacją podatkową, podatek można rozliczać do końca kwietnia. Jednak w tym roku, ze względu na to, że ostatni dzień kwietnia przypadał w sobotę, czyli w dzień wolny od pracy, rozliczyć można się także 2 maja.

Najszybciej przez internet

Wszyscy, którzy jeszcze nie złożyli zeznania podatkowego za 2010 roku, mogą skorzystać z ułatwień przygotowanych przez Ministerstwo Finansów w ramach akcji internetowej Szybki PIT.

Resort przypomina, że aplikacja e-Deklaracje Desktop lub interaktywne formularze podatkowe wraz z instrukcją ich wypełniania i przesłania znajdują się na stronie systemu e-Deklaracje www.e-deklaracje.gov.pl oraz na stronie www.szybkipit.pl.

Ministerstwo utworzyło także kanał resortu finansów na portalu YouTube, gdzie znajduje się m.in. poradnik "PIT przez formularz interaktywny" z opisem, jak złożyć zeznanie on-line, jak wprowadzać dane i otrzymać potwierdzenie złożenia deklaracji.

Za spóźnienie dostaniesz po kieszeni

Spóźnienie się ze złożeniem deklaracji podatkowej jest zwyczajnie nieopłacalne. Jeśli nie dotrzymamy ustawowego terminu, grozi nam grzywna. I to niemała.

Kodeks skarbowy przewiduję karę od 1/10 do 20-krotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia. Najniższy mandat to 138,60 zł, najwyższy - 27 720 zł.

Czytaj też w tvn24.pl

tvn24.pl/aq