Ośrodek wychowawczy przy Barskiej został zabytkiem

Warszawa

Gmach zabytkiem | MWKZ
Gmach zabytkiem | MWKZ
Gmach zabytkiem | MWKZ
Gmach zabytkiem | MWKZ
Gmach zabytkiem | MWKZ
Gmach zabytkiem | MWKZ

Gmach Izb Rzemieślniczych im. św. Antoniego przy ul. Barskiej 4 stał się zabytkiem. Już od stu lat pełni funkcję ośrodka wychowawczego dla młodzieży.

Budynek powstawał w latach 1910-13, a jego projekt przygotował architekt Oskar Sosnowski – jeden z najwybitniejszych działających w Polsce w pierwszej połowie XX wieku.

"Historyczny kostium romański"

Dlaczego wojewódzki konserwator zabytków wpisał gmach do rejestru zabytków?

"Charakteryzuje go typowy dla projektów Oskara Sosnowskiego, historyczny kostium romański. Był to pierwszy zrealizowany przez niego budynek z zastosowaniem nowoczesnej konstrukcji, form wczesno modernistycznych i detalu historyzującego. Warto podkreślić, że obiekt zachował na przestrzeni wieków niezmienioną formę i przeznaczenie" – argumentuje Agnieszka Żukowska, rzeczniczka urzędu konserwatorskiego.

Budynek przy ul. Barskiej 4 na potrzeby instytucji charytatywnej pod nazwą Izby Rzemieślnicze św. Antoniego w Warszawie, prowadzonej przez ks. Franciszka Toporskiego. Prowadził tam dom dla osieroconych dzieci, którym zapewniał również wykształcenie rzemieślnicze. W 1939 roku, działalność przejęli orioniści. A w 1956 roku, zakład stał się domem poprawczym. W 1992 roku, zgromadzenie orionistów odzyskało dom i do dziś kontynuuje działalność wychowawczą.

Ślady kul

W czasie wojny budynek był schronieniem dla księży i kleryków. Na kilka dni przed wybuchem powstania zakwaterowano w nim oddział żołnierzy niemieckich. "Po II wojnie światowej budynek został odremontowany przez wychowanków. Czytelne są uzupełnienia muru wyróżniające się odcieniem cegły. Na elewacji wschodniej wyraźnie widać spękania półkolumn oraz ślady kul" – przypomina Żukowska.

W 2001 r. podczas remontu generalnego rozbudowano poddasze budynku, a w 2012 r. zaadaptowano strych na mieszkania.

ran/roody