Oślepiające błyski na Sobieskiego? "Fotoradar jest bezpieczny"

Warszawa

Lech Marcinczak/tvnwarszawa.plFotoradar oślepia kierowców?

Najnowszy fotoradar straży miejskiej już budzi kontrowersje wśród kierowców. - Flesz oślepił mnie i przestraszył. To niebezpieczne rozwiązanie – skarży się na warszawa@tvn.pl internautka. – Niemożliwe. Mamy wszystkie atesty – odpowiadają strażnicy miejscy.

- Ustawili pomarańczowy flesz tak mocno, że za pierwszym razem mnie oślepił, przestraszył i nie wiedziałam o co chodzi. Za drugim razem chyba fotografował ciężarówkę przede mną, ja stanęłam na światłach. Znów mnie i przestraszył, i oślepił. Łatwo o wypadek przez coś takiego – twierdzi internautka.

"Nie ma możliwości, by oślepiał"

Straż miejska zaprzecza.

- Przez kilka ostatnich tygodni trwały testy. W tym czasie sprawdzaliśmy różne filtry oraz natężenie flesza. Kierowcy mogli być zaskoczeni, że urządzenie już działa. Nie ma jednak takiej możliwości, żeby fotoradar ich oślepiał. Mamy wszystkie atesty i pozwolenia. Potwierdził to Główny Urząd Miar, legalizując urządzenie - zapewnia Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.

Jak dodaje, podobne systemy są wykorzystywane przez służby na świecie, m.in.: w Finlandii, Włoszech, Australii czy Kanadzie.

Najpierw zdjęcie, potem mandat

Radar na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i al. Witosa to najnowocześniejszy system fotoradarowy w stolicy. Nowy sprzęt, który na ulicach Warszawy będzie testowany przez najbliższe trzy miesiące. Od poniedziałku kierowcy, którym zostało zrobione zdjęcie, otrzymują mandaty.

mjc/par