Oskarżenia i złośliwości Ostry bój o Warszawę

Warszawa

| Television News Channel 24TVN Warszawa

- Pan proponuje chillout. - A pan mi ciągle przerywa - już pierwsze pytanie o wydarzenia z 11 listopada wywołało ostrą dyskusję w debacie prezydenckiej w TVN Warszawa i TVN24. Potem zresztą napięcie wcale nie opadło. Przeciwnie.

- Niech pan mi nie przerywa – powiedział Wojciech Olejniczk do Czesław Bieleckiego. Kandydaci pokłócili się o organizację marszów i możliwość ich zakazywania w stolicy.

TVN Warszawa
| Reuters TV, NASA, tvn24.pl

"To debata czy monolog?"

- Żeby uniknąć konfrontacji, takich jak były 11 listopada, trzeba trochę zmienić ustawę. Rozmawialiśmy już w tej sprawie z Fundacją Helsińską – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, która jako pierwsza zabrała głos. Chwilę później pałeczkę przejął Wojciech Olejniczak.

- Chcę być prezydentem, który będzie z warszawiakami. Będę zabezpieczał tego typu manifestacje. Tę z 11 listopada rozwiązałbym natychmiast, bo pozwala na to ustawa – mówi Olejniczak. Przeciągające się deklaracje zdenerwowały Czesława Bieleckiego: To jest debata czy monolog? – pytał. – Niech pan mi nie przerywa – odpowiadał Olejniczak.

Gdy kandydat popierany przez PiS doszedł do głosu, zadeklarował: - Warszawa jest miastem wolności. Mamy możliwość reagowania, jak zasady nie są przestrzegane. Nie będę obawiał się konfrontacji z tymi, którzy naruszają prawo.

TVN Warszawa
| APTN, wrcbtv.com, accuweather.com

Przygotowania do Euro 2012

Drugim tematem były przygotowania do Euro 2012. Wojciech Olejniczak domagał się stref kibica dla tych, którzy nie wejdą na stadion. Poruszył też kwestię służby zdrowia. - Będzie musiał powstać nowy szpital urazowy, który na lata pozostanie na potrzeby mieszkańców – mówił.

Czesław Bielecki apelował z kolei o przygotowanie jeszcze przed pierwszym meczem: obwodnicy śródmiejskiej, okrężnej linii kolejowej połączonej z kolejami dojazdowymi, uporządkowanie ścisłego centrum miasta i bulwarów nadwiślańskich. – Należy okiełznać urzędników Ratusza, muszą przestać przeszkadzać! – apelował podniesionym głosem.

Hanna Gronkiewicz-Waltz wyrzucała kontrkandydatom brak wiedzy. - Działania dotyczące stref kibica są podjęte – stwierdziła prezydent stolicy i pochwaliła się remontem ulic Francuskiej i Paryskiej, pracami w otoczeniu Stadionu Narodowego, remontem Teatru Powszechnego za 25 mln złotych i przetargiem na 186 nowoczesnych tramwajów.

Na koniec tego bloku programu kandydat SLD zaproponował jeszcze, aby w Warszawie organizować inne imprezy o światowym zasięgu, np. koncerty, mecze siatkówki, Ligę Mistrzów. - Proponuję budowę wielkiej hali widowiskowej – rzucił Olejniczak.

- Jestem za – odpowiedziała kandydatka PO.

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

Środkową część debaty zdominował temat upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała sondaż, tzw. Barometr Warszawski, w którym zapyta warszawiaków o ocenę. Referendum uznała za zbyt drogie rozwiązanie.

- Jak dotąd dominowała opinia, że jeden pomnik na Powązkach wystarczy. Jeśli jednak wyniki będą za budową drugiego pomnika, znajdę dla niego dobre miejsce w centrum miasta – zapowiedziała urzędująca prezydent.

Czesław Bielecki pozytywnie odniósł się do pomysłu kolejnego monumentu. - Myślę, że to głębokie pęknięcie polskiego społeczeństwa powinno być w jakiś sposób wyrażone. Ja mam odwagę wychodzić naprzeciw emocjom społecznym, po tamtej traumie, kompromitacji państwa. Ta trauma powinna być wyrażona artystycznie – argumentował kandydat popierany przez PiS.

Kandydat SLD był zdecydowanie przeciw. - Jeden pomnik wystarczy. Lepiej pobudujmy hospicja imienia ofiar katastrofy: jedno hospicjum w każdej dzielnicy – zaproponował Wojciech Olejniczak.

Następnie prowadzący zapytali o to, czy konflikt o krzyż na Krakowskim Przedmieściu można było rozstrzygnąć szybciej.

- Krzyż mógł być od razu przeniesiony i trafić do kościoła. To kończyłoby konflikt – stwierdził Olejniczak.

- Trzeba było wyjść do ludzi, nie chować się za procedury i kościół – mówił pod adresem Gronkiewicz-Waltz Bielecki i zadeklarował, że weźmie odpowiedzialność za chaos w przestrzeni publicznej, której krzyż był emanacją.

Obecna prezydent stolicy przyznała ostatecznie, że sprawę trzeba było zakończyć szybciej. - Dobrze się stało, że został przeniesiony – podsumowała.

Debatę poprowadzili Igor Sokołowski( TVN Warszawa) i Jarosław Kuźniar(TVN24)

bako/ran/par