Oscarowy trailer "Powstania Warszawskiego"?

Warszawa

MPWZwiastun promujący film w Stanach Zjednoczonych

Twórcy "Powstania Warszawskiego" liczą na nominację do Oscara w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny". Właśnie zaprezentowali nową wersję trailera, przygotowaną specjalnie na potrzeby publiczności anglojęzycznej.

Międzynarodowa wersja trailera filmu różni się od tej, którą znamy z polskich ekranów. Uzupełniona została o napisy w języku angielskim z krótką historią zrywu z 1944 r. Rozpoczyna się zdaniem - "This is a true story " (to prawdziwa historia), a kończy: "87 minutes of truth" (87 minut prawdy).

Nowa postać - Amerykanin

We wrześniu film Jana Komasy rozpoczął kampanię oscarową w USA oraz walkę o nagrodę amerykańskiej Akademii Filmowej. Producentem i pomysłodawcą filmu jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Na potrzeby publiczności anglojęzycznej, stworzono specjalną, międzynarodową wersję obrazu.

O pomoc w przygotowaniu wersji dla zagranicznej publiczności jako reżyser konsultujący poproszony został Władysław Pasikowski. Do fabuły autorstwa Jana Komasy dodał nową postać – Amerykanina, któremu dwaj bracia tłumaczą historię, dziejącą się na ich oczach w 1944 roku, w Warszawie.

- Dystrybucja „Powstania Warszawskiego” w USA rozpocznie się na przełomie października i listopada 2014 roku. W tej chwili mamy zaplanowane pokazy w Los Angeles i Nowym Jorku – mówi Jan Ołdakowski, producent filmu i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Rekonstrukcja i koloryzacja

"Powstanie Warszawskie" to film zmontowany z kronik nakręconych przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej, m.in. przez: Antoniego Bohdziewicza "Wiktora", Stefana Bagińskiego "Stefana" i Jerzego Zarzyckiego "Pika".

Dzięki połączeniu w jeden spójny ciąg archiwalnych fragmentów, skonstruowano fabularną historię dwóch głównych bohaterów filmu, braci-operatorów, dokumentujących przebieg powstania. Czarno-biały materiał poddano po montażu rekonstrukcji, koloryzacji oraz udźwiękowiono.

Na potrzeby filmu napisano też specjalne dialogi, które czytają aktorzy, wśród nich Michał Żurawski i Mirosław Zbrojewicz. Część to dialogi fikcyjne, wymyślone przez twórców filmu. Niektóre wypowiedzi są jednak prawdziwe - odtworzono je po analizie zdjęć z kronik i dzięki pomocy specjalistów od czytania z ruchu warg.

ZOBACZ POLSKI ZWIASTUN "POWSTANIA WARSZAWSKIEGO":

Oficjalny zwiastun filmu
MPW

kś/ran