Orszak zablokuje ulice w centrum

Warszawa

Ztm.waw.plAutobusy omijać będą Stare Miasto

6 stycznia w związku z przemarszem Orszaku Trzech Króli mieszkańcy stolicy będą musieli liczyć się z poważnymi utrudnieniami. Już przed południem część ulic w rejonie Starego Miasta zostanie zamknięta dla ruchu, a autobusy skierowane zostaną na trasy objazdowe.

Organizatorzy wydarzenia u zapowiadają, że w Orszaku Trzech Króli, który przejdzie ulicami stolicy we wtorek, może wziąć udział ponad 50 tys. osób. Trasa przemarszu prowadzić będzie przez pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście i ul. Królewską do pl. Piłsudskiego. - W związku z przemarszem od godz. 11 do 14 linie autobusowe kursujące w rym rejonie będą etapowo kierowane na trasy objazdowe – informuje ZTM.

Uwaga na objazdy

Od godz. 11 do 12.30 nieprzejezdna będzie cała trasa Orszaku. W tym czasie zmienione zostaną trasy linii 102, 105, 111, 128, 175, 174, 178, 518 i 222. Autobusy jadące ul. Królewską zostaną skierowane na trasy objazdowe m.in. ul. Świętokrzyską, Mazowiecką, Kredytową i Jasną. Autobusy linii 128 i 175 zatrzymujące się na pętli pl. Piłsudskiego pojadą zaś trasami objazdowymi od skrzyżowania Nowy Świat/Świętokrzyska (w kierunku pętli pl. Piłsudskiego) i od skrzyżowania Moliera z Senatorską (w kierunku pętli Szczęśliwie i Lotnisko Chopina).

Od godz. 12.30 do 14 nieprzejezdny będzie pl. Piłsudskiego pomiędzy ul. Królewską a Wierzbową. W tych godzinach na trasy objazdowe skierowane zostaną linie 111, 128, 175 i 174.

Autobusy linii 111 w obu kierunkach zamiast ul. Królewska pojadą Krakowskim Przedmieściem, ul. Miodową oraz Senatorską i dalej swoją trasą.

Linie 128, 175 jadące w kierunku pętli pl. Piłsudskiego od skrzyżowania Krakowskiego Przedmieścia z Królewską skierowane zostaną na trasę objazdową ul. Senatorską i Wierzbową do pętli Pl. Piłsudskiego.

Linia 174 w kierunku Zachęty pojedzie objazdem od skrzyżowania Królewskiej z Mazowiecką. Zmieniona trasa prowadzić będzie ulicami Mazowiecką, Kredytową , Jasną , Świętokrzyską, Mazowiecką, Królewską i dalej do pętli Zachęta.

Świąteczne rozkłady jazdy i bezpłatne parkowanie

Pasażerowie powinni także pamiętać, że przez cały dzień wszystkie linie autobusowe, metro i pociągi SKM kursować będą według rozkładu jazdy dnia świątecznego. Ponadto zawieszone zostanie kursowanie linii autobusowej 126 i 426. W Święto Trzech Króli na tory nie wyjedzie również linia tramwajowa nr 14.

Ci, którzy 6 stycznia zrezygnują z komunikacji miejskiej na rzecz własnego samochodu, będą za to mogli skorzystać z miejsc parkingowych za darmo. – Warszawiacy mogą parkować bezpłatnie od 31 grudnia do 7 stycznia. Wrzucenie opłat w tych dniach spowoduje przyjęcie opłaty, jak 7 stycznia o godz. 8. Oznacza to, że pierwsze monety wrzucimy dopiero 7 stycznia – informuje Karolina Gałecka, rzecznik ZDM-u.

Tak wyglądał zeszłoroczny Orszak:

Uczestnicy Orszaku
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Ulicami Warszawy idzie Orszak Trzech Króli
Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

jk/ec