Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Orkiestra wreszcie na swoim. Posłuchaj klasyki na Grochowie

Warszawa

fot. Sinfonia Varsovia

Sinfonia Varsovia nie zwalnia tempa. Ledwo zakończyła cykl recitali wakacyjnych, już zaprasza na XI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu". Koncerty odbędą się między innymi w nowej sali prób orkiestry przy ul. Grochowskiej.

Letnie recitale pokazały, że publiczność jest złakniona kultury wysokiej podawanej w niezobowiązującej atmosferze. W sumie 17.00 koncertów wysłuchało około trzech tysięcy osób.

- Już pierwszy występ zmusił nas do otworzenia przestrzeni przylegających do sali koncertowej. Dokupiliśmy 150 krzeseł – mówi Magdalena Todynek z biura prasowego orkiestry.

19 koncertów w dwa dni

W związku z dużym zainteresowaniem publiczności oraz niepowtarzalną atmosferą planowana jest kontynuacja cyklu w przyszłym roku. Tymczasem już w czwartek ruszył coroczny festiwal "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu". Ideą zainicjowanego w 2001 roku przez dyrektora orkiestry Franciszka Wybrańczyka wydarzenia jest prezentowanie słuchaczom wielkich dzieł muzycznych podczas bezpłatnych koncertów.

W tym roku większość koncertów odbędzie się w siedzibie przy ul. Grochowskiej 272. W sobotę i niedzielę koncerty kameralne będą się rozpoczynać już o godz. 12.00. Do późnego wieczora wybrzmią utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Jana Sebastiana Bacha, Franciszka Szuberta, Wolfganga Amadeusza Mozarta i innych klasyków.

Koncert finałowy festiwalu odbędzie się 11 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

SPRAWDŹ PROGRAM

Orkiestra na swoim

Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka będzie szansą na pochwalenia się nową salą prób. 170-metrowa przestrzeń ma własne zaplecze z garderobami, sanitariatami, pomieszczenia na ciężkie instrumentarium oraz bibliotekę nutową.

Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe. Miasto wciąż nie zapewniło bowiem pieniędzy na nową siedzibę, której projekt wyłoniono w konkursie w listopadzie 2010 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że muzycy bezdomnej dotychczas orkiestry będą po raz pierwszy w historii pracować "na swoim".

Bilety na Tytanów

1 września ruszyła z kolei sprzedaż biletów na Festiwal La Folle Journée/Szalone Dni Muzyki 2011 Les Titans. Czytaj więcej o festiwalu.

bako/mz