Orkiestra idzie na rekord. Wielkie liczenie w sztabach

Warszawa

TVN2425

Ponad 62,4 mln zł - z takim wynikiem zakończył się w niedzielę po północy 25. Finał WOŚP. Wstępne podsumowanie zbiórki zaplanowano na poniedziałek, a ostateczna zebrana kwota będzie znana na początku marca.

Poprzedni Finał WOŚP kończyła z wynikiem ponad 43,4 mln zł. Ostatecznie fundacja w zeszłym roku zebrała ponad 72 mln zł.

25. Finał, jak oceniła policja, przebiegł spokojnie; nie odnotowano poważniejszych incydentów.

Po północy na koncie WOŚP było ponad 62 mln 418 tys. zł. - O tej porze nie mówiłem o takich sumach - stwierdził w telewizyjnym studiu Jerzy Owsiak. Wcześniej, podczas konferencji prasowej, powiedział, że będzie szczęśliwy, jeśli uda się zebrać sumę podobną do zeszłorocznej. - Boję się, że jej nie pobijemy, bo to jest przeogromna suma, ale jesteśmy dobrej myśli - mówił.

Kilkanaście koncertów

W ramach Finału WOŚP w całym kraju odbywały się koncerty i różnego rodzaju imprezy - od samego rana w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie, kwestowało tysiące wolontariuszy.

W Warszawie na Placu Defilad wystąpili Antyradio Coverband, Romantycy Lekkich Obyczajów, Vavamuffin, Łąki Łan, Farben Lehre, Urszula, Acid Drinkers, Hunter, Tabu, Happysad, Enej, Organek, Lao Che, Bednarek i - jako ostatni zespół - Big Cyc.

Zorganizowano tam też "orkiestrowe miasteczko" z mnóstwem atrakcji dla odwiedzających. Można było zobaczyć w nim sprzęt, który kupuje Orkiestra. Od soboty działał też specjalny orkiestrowy SIEMASHOP. Można było w nim kupić m.in. koszulki, kubki, bluzy czy gadżety związane WOŚP. Dużym zainteresowaniem cieszył się także ogromny diabelski młyn, przygotowany przez Play i WOŚP.

Niedzielny finał to nie tylko dobra zabawa. W strefie Volkswagena najmłodsi mogli uczestniczyć w lekcji udzielania pierwszej pomocy. Atrakcji nie zabrakło też dla fanów słodyczy. Manufaktura Cukierków przygotowała pokazy kręcenia sercowych lizaków.

Diabelski młyn na pl. Defilad
TVN24

Bieg po mieście, skok na linie

Z kolei fani zdrowego trybu życia mogli pobiec dla WOŚP. "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy" - pod takim hasłem odbył się 11. Bieg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kilka tysięcy zawodników miało do pokonania pięciokilometrowy dystans. Pieniądze z pakietów startowych startowych zostaną przekazane na zakup pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz materiałów do nauki pierwszej pomocy.

Dla odważnych przygotowano Roll jump czyli skok z wysokości 14. piętra, w asyście ekipy Zero Grawitacji. Roll jump zawisł między budynkami przy ul. Dantego 1 i Szekspira 2 na Bielanach.

Światełko do Nieba

Największą atrakcją i zwieńczeniem było Światełko do Nieba, które o 20 rozbłysło nad stołecznym niebem.

Chwilę przed tą godziną na scenie przed Pałacem Kultury i Nauki pojawił się Jurek Owsiak. Do warszawiaków przemówiła również wiceprezydent Warszawy. Renata Kaznowska podziękowała Owsiakowi za 25 lat z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Zwróciła się także do zgromadzonych na placu Defilad.

- Ocean warszawiaków na placu Defilad dzisiaj. Kochani, to wy jesteście wrażliwi, empatyczni, wyjątkowi i za to bardzo wam serdecznie dziękuję! – powiedziała w niedzielę Kaznowska.

Światełko do Nieba
TVN24

Finał za nami, aukcje trwają

W tegorocznym Finale WOŚP - "Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom" - uczestniczyło ok. 120 tys. wolontariuszy. Zorganizowano blisko 1700 sztabów, w tym 56 zagranicznych.

Rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies przypomniał, że zbieranie pieniędzy nie kończy się wraz z końcem Finału - wiele elektronicznych zbiórek będzie trwało jeszcze przez cały styczeń, część charytatywnych aukcji skończy się dopiero w lutym.

Na aukcjach można wylicytować m.in. spinki do mankietów od prezydenta Andrzeja Dudy oraz podpisane zdjęcie ze Światowych Dni Młodzieży od pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, kolację z Robertem Lewandowskim, spacer z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem, gitarę od Micka Jaggera oraz wiele innych gadżetów i atrakcji od gwiazd telewizji, sportowców, muzyków, polityków, dziennikarzy i innych popularnych osób.

PAP/md/b