Przygotuj się na:

ZMIANY NA GÓRCZEWSKIEJ

Od piątku, 15 października, budowniczowie metra rozpoczną odtwarzanie nawierzchni Górczewskiej przy skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich. A to oznacza zmiany w ruchu.

Najnowsze

"Organizatorzy deklarują pokojowy charakter". 10 zgromadzeń 11 listopada

Najnowsze

Szefowa miejskiego biura bezpieczeństwa o marszach
TVN24Szefowa miejskiego biura bezpieczeństwa o marszach

- Na 11 listopada w Warszawie zarejestrowano 10 zgromadzeń publicznych, odbędzie się także marsz prezydencki i Bieg Niepodległości - poinformowała w piątek na konferencji prasowej szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor.

Gawor zaznaczyła, że trasy zgromadzeń w Święto Niepodległości nie krzyżują się. Zapowiedziała, że na trasach marszów będą utrudnienia w ruchu.

Zobacz wykaz zgromadzeń.

Marsz prezydencki Razem dla Niepodległej wyruszy ok. godz. 13.15. Trasa przebiegać będzie ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi. Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu. Marsz zakończy się ok. godz. 15 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. Dodatkowo planowane jest spotkanie - u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola - z członkami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie.

Zamknięte ulice, zakazy parkowania

Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu.

Zgromadzenia publiczne 11 listopadamat. prasowe

ZOBACZ MAPĘ W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI.

Od godz. 4 nad ranem do 18 zamknięte dla ruchu będą ulice: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, al. Ujazdowskie.

Ponadto, w godz. 15.30-16.30 nastąpi zamknięcie dla ruchu skrzyżowania ulic Belwederska, Spacerowa, Gagarina.

Obowiązywać będzie zakaz parkowania, także na miejscach parkingowych, wzdłuż ulic przemarszu oraz ulic przylegających do trasy na długości do 100 m. Pozostawione samochody zostaną usunięte na koszt właściciela.

Nawet 50 tysięcy uczestników

Najwięcej osób ma zgromadzić Marsz Niepodległości - według organizatorów ok. 50 tys. W tym roku trasa manifestacji przebiegnie inaczej niż w latach ubiegłych. Po raz pierwszy marsz, który rozpocznie się o godz. 15 na rondzie Dmowskiego w centrum miasta, zakończy się po praskiej stronie Warszawy, na błoniach Stadionu Narodowego. Uczestnicy dotrą tam przez most Poniatowskiego.

MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI PÓJDZIE NA PRAGĘ - CZYTAJ WIĘCEJ.

Część mostu "drogą ratunkową"

- Zaproponowaliśmy, żeby organizator jedną część mostu zostawił wolną jako tzw. drogę ratunkową i ten obowiązek spoczywa na organizatorze - powiedziała Gawor.

Na moście nie będą stawiane płotki odgradzające, ponieważ istnieją obawy, że mogłyby np. zostać wrzucone do Wisły. - Wygrodzenie tego mostu zostawiliśmy uczestnikom tego zgromadzenia - powiedziała.

Jak dodała, organizator do zabezpieczenia marszu przygotował 800 osób, które będą stanowiły straż Marszu Niepodległości.

- Utrudnienia w ruchu będą wzdłuż ul. Marszałkowskiej i al. Jerozolimskich w okolicach ronda Dmowskiego. Myślę, że już ok. godz. 14 będziemy wyłączali ruch, tak pokazują doświadczenia z roku ubiegłego. Uczestnicy zgromadzenia idą dużymi grupami. Będziemy podejmowali na bieżąco decyzje, które ulice zostaną wyłączone - powiedziała Gawor.

Dodała, że zamykane będą ulice pod mostem Poniatowskiego - Kruczkowskiego, Solec, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wał Miedzeszyński.

Deklarują pokojowy charakter zgromadzeń

Komendant stołeczny policji insp. Michał Domaradzki powiedział, że wydarzenia 11 listopada będzie zabezpieczać podobna liczba policjantów, jak w ubiegłym roku. - Będziemy starali się w sposób maksymalnie skuteczny interweniować, aby do żadnych eskalacji nie dochodziło - powiedział Domaradzki.

Gawor przekazała, że wszyscy organizatorzy manifestacji deklarują pokojowy charakter zgromadzeń.

W Biegu Niepodległości, który rozpocznie się o godz. 11.11, weźmie udział 15 tys. uczestników. Utrudnień trzeba spodziewać się w al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego, Al. Niepodległości.

Zgromadzenia w długi weekend - czytaj więcej.

Komendant stołecznej policji mówi o przygotowaniach do zabezpieczenia zgromadzeń
Komendant stołecznej policji mówi o przygotowaniach do zabezpieczenia zgromadzeńTVN24

PAP/bf/mz

Pozostałe wiadomości