Organizatora brak, koszt nieznany. Pytania o pogrzeb Jaruzelskiego

Warszawa

Gdzie dokładnie pochowany będzie generał Wojciech Jaruzelski? Kto jest głównym organizatorem pogrzebu i, skoro to państwowa uroczystość, jaki będzie jej koszt? Te, wydawałoby się proste pytania, zadaliśmy trzem instytucjom zaangażowanym w organizację ceremonii. Nie otrzymaliśmy jednoznacznych odpowiedzi.

Najpierw o pochówek generała zapytaliśmy stołeczny ratusz, który wskazał miejsce jego spoczynku. Pytanie wydawało się proste: gdzie dokładnie będzie grób generała? Agnieszka Kłąb z biura prasowego urzędu poinformowała, że spocznie w kwaterze I Armii Ludowego Wojska Polskiego, tyle że kwatera to spora część terenu cmentarza pomiędzy alejkami.

Drugie pytanie dotyczyło kosztów pogrzebu. - My kosztów pogrzebu nie ponosimy. Organizatorem jest kancelaria prezydenta, dlatego proszę się kontaktować z biurem prasowym pana prezydenta – zaproponowała.

Kilku organizatorów państwowego pogrzebu

Dyrektor biura prasowego prezydenta powiedziała nam, że "kancelaria wspiera rodzinę, a w ceremonię zaangażowanych jest szereg podmiotów".

- Przyjęliśmy zasadę, że w sprawie pogrzebu do mediów wypowiada się profesor Tomasz Nałęcz. Spotkał się we wtorek z przedstawicielami rodziny generała - uściśliła Joanna Trzaska Wieczorek. Po brakujące informacje zwróciliśmy się więc do profesora Nałęcza. Ale ten, zapytany, czy kancelaria prezydenta jest organizatorem pogrzebu odpowiedział krótko: "Nie. My pomagamy rodzinie zrealizować jej wolę dotyczącą zmarłego".

Ile to kosztuje i kto zapłaci?

Skoro to państwowa uroczystość nasuwa się pytanie jaki będzie jej koszt? I na to pytanie prof. Nałęcz nie udzielił konkretnej odpowiedzi.

- Dopóki nie pochowamy zmarłego, nie będziemy mówić nad trumną o pieniądzach - stwierdził i dodał, że rozliczenie kosztów odbędzie się po pochówku. - Będzie to pogrzeb państwowy, więc koszty pokrywa państwo - podsumował.

O kosztach nie mówił też przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej. - MON nie ponosi kosztów wystawienia asysty - uciął Jacek Sońta, rzecznik MON.

Media spekulują, że pogrzeb generała to koszt rzędu 60 tys. zł. 50 tysięcy ma kosztować samo miejsce na Powązkach Wojskowych plus koszt urny, kremacji i wiązanek - wyliczyły "Super Express" i "Fakt".

Ale oficjalnie rzeczniczka Zarządu Cmentarzy Komunalnych nie chciała tych informacji potwierdzić i odesłała nas do urzędu miasta.

Msza i pogrzeb

Uroczystości pogrzebowe generała Wojciecha Jaruzelskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczną się w piątek o godz. 14. O godz. 11 ma się odbyć msza św. w intencji zmarłego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej. To jak na razie jedyne konkretne informacje.

Czy to tu spocznie generał?:

kś/ec

Toczą się prace na Powązkach
Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl