Opóźnienia w komunikacji sięgały 2 godzin

Warszawa

Padający przez całą środę śnieg utrudniał pojazdom komunikacji miejskiej przejazd przez miasto. ZTM informował o ciągle utrzymujących się opóźnieniach w kursowaniu autobusów. - Na niektórych liniach podmiejskich sięgają nawet dwóch godzin - mówił Konrad Klimczak, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

"Z powodu bardzo złych warunków atmosferycznych na trasach wszystkich linii tramwajowych i autobusowych występują utrudnienia w przejeździe, a pojazdy kursują z opóźnieniami" - taki komunikat pojawił się ok. 9.00 rano na stronie internetowej ZTM.

Rosnące opóźnienia

Jeszcze w okolicach godziny 10.00 ZTM informował, że opóźnienia autobusów sięgały 40 minut. Najgorzej było na Tarchominie czy Okęciu.

- Sytuacja się pogorszyła - poinformował jednak o godz. 11.00 Klimczak. - Opóźnienia sięgają nawet 60-80 minut. Problemy są w całym mieście - dodaje.

Po południu opóźnienia na liniach podmiejskich sięgnęły 2 godzin.

Opóźnień spowodowanych porannymi korkami, potęgowanymi przez zaśnieżone jezdnie, jeszcze nie udało się nadrobić. Teraz o tym, kiedy pojazdy wyjeżdżają z zajezdni i krańców decydują pracownicy nadzoru ruchu.

- Prosimy o wyrozumiałość, bo warunki sa naprawdę trudne - apeluje rzecznik ZTM.

Bezpieczeństwo priorytetem

W cierpliwość muszą uzbroić się też pasażerowie tramwajów - mogą przyjeżdżać z kilku-, kilkunastominutowym poślizgiem.

- W godzinach popołudniowych poślizgi nadal są, ale tramwaje jeżdżą już w miarę regularnie - wyjaśnia Klimczak.

W porannym szczycie było gorzej. - Przy trudnych warunkach atmosferycznych motorniczowie muszą zwalniać - tłumaczył rano Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich. – Dla nas priorytetem jest w tej sytuacji bezpieczeństwo – dodaje.

Od rana nie obyło się bez awarii. ZTM informuje:

Tramwaje zatrzymały się przy placu Szembeka w kierunku Wspólnej Drogi.

Prawie godzinę występowały utrudnienia na liniach 1, 7, 9. 14, 15, 25 - po awarii tramwaju przy skrzyżowaniu Grójecka/Wawelska w kierunku Pl.Narutowicza.

O 7:22 wstrzymano ruch tramwajowy na Puławskiej, przy przystanku Królikarnia 03 w kierunku Woronicza. Utrudnienia były na liniach: 4, 10, 14, 18, 35. Ruch wznowiono o 8.00.

Będzie padać

W Warszawie w ciągu całej doby miało spaść około 15 cm śniegu. Wiatr był umiarkowany, w porywach silny - do 60-80 km/h. Ciśnienie szybko spada, w południe w Warszawie 971 hPa.

ran/mz/ec