Opłaty za żłobki nielegalne. Rodzice wygrali z miastem

Warszawa

Urząd MiastaDecyzja sądu w sprawie opłat za żłobki

Stała opłata za pobyt dziecka w żłobku pobierana z góry jest niezgodna z prawem - orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrok kończy spór ratusza z rodzicami i może być podstawą do zwrotu pieniędzy.

– Sąd zwrócił uwagę, że uchwała rady miasta określająca zasady opłat za żłobek jest dokumentem antyrodzinnym i narusza zapisy ustawy o opieką nad dziećmi do lat trzech – mówi tvnwarszawa.pl Michał Dworczyk, radny Warszawy (PiS), który był obecny na ogłoszeniu wyroku.

NSA podtrzymał wydany w kwietniu tego roku wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o bezprawności opłat.

Ratusz nie komentuje

Choć, ratusz odwołał się od tamtego wyroku WSA, to wprowadził w życie zmiany zgodnie z opinią sądu. Weszły one w życie w czerwcu tego roku.

Teraz rodzice płacą 1,78 złotych za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w żłobku. Taka sama stawka obowiązuje za opiekę powyżej 10 godzin dziennie. Płatność pobierana jest pod koniec miesiąca za wykorzystane godziny opieki. Dodatkowo trzeba płacić dziennie maksymalnie 5,96 zł za wyżywienie dziecka.

Przed zmianami, stała opłata za żłobek w wysokości 374,22 zł miesięcznie (bez wyżywienia) była pobierana z góry.

Będą chcieli zwrotu pieniędzy?

Wyrok NSA daje solidną podstawę do tego, aby rodzice zwrócili się do miasta o zwrot pieniędzy pobranych niezgodnie z prawem. – Obecnie ze żłobków korzysta cztery tysiące rodzin. Żądania mogą przekroczyć kilkanaście milionów złotych – szacuje radny Dworczyk - Będziemy pomagali rodzicom w odzyskaniu swoich pieniędzy – dodaje. A ratusz zapewnia, że każda sprawa zostanie rozpatrzona indywidualnie.

Straty z tytułu niezgodnej z prawem uchwały, ratusz ponosił już dwa razy. W kwietniu i maju tego roku stracił w sumie 2,4 mln złotych. W tym czasie dzieci chodziły do żłobków za darmo, ponieważ radni musieli opracować i uchwalić nowe zasady pobierania opłat w zgodzie z wyrokiem WSA.

bf/b