Opłaty za przejazd mostami w stolicy? Prezydent dementuje doniesienia PiS

Warszawa

TVN24PiS jest przeciwny opłatom za przejazd mostem

- Warszawa zostanie podzielona na enklawy. To rzecz niebywała i niesłychana. Domagamy się, by prezydent wycofała się z tego i przeprosiła - mówił na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński zarzucając Hannie Gronkiewicz-Waltz, że chce wprowadzić opłaty za przejazd mostami w stolicy. Ratusz stanowczo temu zaprzecza.

- Jesteśmy na moście. Most to jest budowla szczególnego rodzaju, która łączy, integruje ludzi, gospodarkę. I oto ze zdumieniem dowiadujemy się, że mosty, których w Warszawie jest za mało, mają być zamknięte, płatne. Strategia dla Warszawy przewiduje taką możliwość - mówił Jarosław Kaczyński w środę na specjalnie zwołanej konferencji prasowej na moście Świętokrzyskim.

Prawo i Sprawiedliwość powołało się na plan rozwoju transportu Warszawy. W dokumencie pojawił się bowiem zapis: "Niezależnie od opłat za parkowanie, w dalszej przyszłości w celu ograniczania używania samochodów osobowych oraz powiązania korzystania z infrastruktury drogowej z ponoszeniem kosztów jej budowy i eksploatacji, rozważone będą możliwości wprowadzenia w Warszawie: opłat za korzystanie z wybranych elementów układu drogowego (np. mostów i tuneli); opłat za wjazd do obszaru centralnego."

- Krótko mówiąc, Warszawa zostanie podzielona na enklawy - podkreślał szef PiS. Jak dodał, jest to rzecz "niebywała" i niesłychana". - Domagamy się, by prezydent wycofała się z tego, przeprosiła - apelował.

Radni PiS poparli uchwałę

Dziennikarze zauważyli, że w 2009 r. dwóch radnych Prawa i Sprawiedliwości poparło tę strategię, a 11 wstrzymało się od głosu. Prezes PiS powiedział, że dwóch polityków, którzy głosowali "za" już dawno nie ma w partii. - Jeden jest w PO, drugi w PJN. To się okazali ludzie nielojalni - mówił Jarosław Kaczyński. Jak tłumaczył, głosowanie przeciwko strategii byłoby odebrane jako utrudnianie rozwoju miasta, dlatego 11 radnych PiS wstrzymało się od głosowania. - Wstrzymanie się było powiedzeniem "nie" tej strategii - przekonywał.

"Absolutnie się nie zgadzam"

Jeszcze przed konferencją Prawa i Sprawiedliwości Hanna Gronkiewicz-Waltz odpierała zarzuty stawiane przez PiS. Na Twitterze napisała, że nie zgadza się na pobieranie opłat od kierowców za przejazd tunelami, mostami i inną infrastrukturą miejską.

Po wystąpieniu Jarosław Kaczyńskiego na moście, prezydent Warszawy wydała oświadczenie, w którym ponownie zapewniła, że nie będzie żadnych opłat za przejazd mostami.

"Strategia (...) to zbiór narzędzi, stosowanych w Europie i na świecie, wskazujących możliwe rozwiązania prowadzące do równoważenia sytemu transportu. Możliwość wprowadzenia opłat za korzystanie z mostów, tuneli, czy płatnego wjazdu do centrum to jednak tylko jedna z setek opcji. Opcji, na którą się nie godzę!" - napisała.

"Czas do jutra"

Rzecznik PiS Adam Hofman przekonywał, że uchwała jest niezmieniona i nadal obowiązuje. - Dajemy jej (prezydent Warszawy-red.) do jutra czas żeby się wycofała. Jeśli nie, jutro podejmiemy dalsze kroki w tej sprawie - mówił.

Dopytywany przez dziennikarzy, nie chciał powiedzieć jakie kroki miał na myśli.

Referendum coraz bliżej

W niedzielę warszawiacy zdecydują w referendum o dalszym losie obecnej prezydent miasta. Głosowanie będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób. Inicjatywę zapoczątkowaną przez szefa Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, burmistrza Ursynowa Piotra Guziała poparły m.in.: PiS, Ruch Palikota i Solidarna Polska.

Czytaj też na tvn24.pl