Operacje "na żywo", zapisy przez internet

Warszawa

| From Official Websitefot. TVN24

Szpital Bielański dostał unijne dofinansowanie na uruchomienie systemu e-zdrowie. Dzięki niemu pacjenci zapiszą się do lekarza przez internet. Natomiast lekarze, w czasie skomplikowanych operacji, będą mogli na bieżąco konsultować się ze specjalistami z całej Polski przy pomocy telekonferencji. Wszystko to jednak dopiero za kilka lat.

To, co jest standardem w niektórych przychodniach prywatnych, powoli wprowadza państwowa służba zdrowia. Pacjenci za pośrednictwem specjalnego portalu internetowego zarezerwują wizytę u lekarza i zapiszą się na badania w Szpitalu Bielańskim. Nie będą musieli przychodzić do lekarza z teczką wypełnioną wynikami badań. Wszystkie wyniki, otrzymane po uruchomieniu systemu, będą od razu wprowadzane do elektronicznej bazy.

Operacje transmitowane na żywo

Duże zmiany szykują się także dla lekarzy. System pozwoli na zdalne przesyłanie danych medycznych. Pięć terminali umieszczonych zostanie m.in. na blokach operacyjnych, sali porodowej oraz sali konferencyjnej. Co to oznacza w praktyce?

Dane - zarówno obraz, jak i dźwięk - będą przesyłane do innych ośrodków lub archiwizowane. Umożliwi to lekarzom prowadzenie, także na żywo m.in. w czasie operacji, wideokonferencji ze specjalistami w innych szpitalach lub ośrodkach akademickich.

Informacje z automatu

Ponadto na szpitalnych korytarzach pojawią się infomaty, z których będą mogli korzystać zarówno lekarze, jak i pacjenci. - W automatach sprawdzimy listę świadczonych usług medycznych i leczonych schorzeń, dowiemy się kiedy przyjmują lekarze - przekonuje dyrektor Gałczyńska-Zych.

- System ruszy najwcześniej w 2014 roku - mówi Dorota Gałczyńska–Zych, dyrektorka Szpitala Bielańskiego. Koszt jego uruchomienia to 3,2 mln złotych, z czego 2,7 mln złotych da Unia Europejska.

Wolski już zinformatyzowany

Szpital przy ul. Cegłowskiej to nie jedyna placówka, która postawiła na informatyzację. Podobny system działa m.in. w szpitalu Wolskim. W planach uruchomienie usługi ma również Warszawski Szpital dla Dzieci przy ul. Kopernika.

bf/mz