Oni zbudują miejskie szalety. Pierwsze jeszcze w tym roku

Warszawa

Toaleta wielostanowiskowa | UM
Toaleta wielostanowiskowa | UM
Toaleta jednostanowiskowa - wnętrze | UM
Toaleta jednostanowiskowa | UM
Toaleta jednostanowiskowa | UM
Toaleta jednostanowiskowa | UM
Toaleta wielostanowiskowa | UM
Toaleta wielostanowiskowa | UM
Toaleta jednostanowiskowa - wnętrze | UM
Toaleta jednostanowiskowa | UM
Toaleta jednostanowiskowa | UM
Toaleta jednostanowiskowa | UM

Miasto wybrało wykonawcę automatycznych toalet miejskich. Za jeden szalet firma z Gorzowa Wielkopolskiego otrzyma niemal 275 tys. zł. Pierwszy ma być gotowy w ciągu pół roku. Docelowo automatyczne ubikacje mają być wybudowane w 49 lokalizacjach.

Praca nad zamówieniem nowych ubikacji dla Warszawy trwała ponad rok. Wykonawcę wybrano z kilku polskich firm dostarczających automatyczne toalety miejskie. Przy współpracy z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich opracowano koncepcję warszawskiej toalety: z zaokrąglonymi narożnikami, glazurowaną elewacją, charakterystycznym serduszkiem na drzwiach, w pełni automatyczną.

Oferta złożona w przetargu bazuje właśnie rekomendacjach SARP. – Z jednej strony powinna ona być rozwiązaniem uniwersalnym umożliwiającym łatwe wkomponowanie w bardzo różne miejsca w stolicy. Z drugiej, bryła powinna być rozpoznawalna i łatwo zauważalna dla mieszkańców, którzy chcą z niej skorzystać – mówi o modelu toalety Marek Piwowarski, pełnomocnik ds. zagospodarowania nabrzeży Wisły.

Jednolity wzór, sześć możliwych kolorów

W zależności od lokalizacji przewidziano sześć możliwych kolorów. Elewacja będzie mogła być pokryta płytkami o barwie: jasnoszarej, grafitowej, czarnej, brązowej, ceglanej lub butelkowo zielonej.

Jak podkreśla Aleksandra Wasilkowska, jedna z autorek koncepcji, kafle o proporcjach 1:4 to bardzo lokalny akcent. - Jest to rozwiązanie spotykane na wielu warszawskich elewacjach, szczególnie modernistycznych o obłych narożnikach – zaznacza Wasilkowska.

Tyle o estetyce, ale ubikacje mają być przede wszystkim funkcjonalne. Przewidziano m.in. automatyczne otwieranie i zmykanie drzwi, bezdotykowe czyszczenie muszli, mycie i podgrzewanie podłogi, zdalne powiadamianie serwisu o awarii. Wewnątrz znajdzie się szeroki przewijak dla niemowląt, a na zewnątrz kranik do mycia rąk. Za skorzystanie z ubikacji będzie można zapłacić monetami o nominałach 10gr, 20gr, 50gr, 1zł, 2zł, 5zł, 1 € lub zbliżeniowo, kartą płatnicza. Ceny na razie nie ustalono.

Prawie 50 sztuk w dwa lata

Projekt automatycznych toalet miejskich to wspólne przedsięwzięcie Zarządu Mienia m.st. Warszawy i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które pokryje koszty budowy przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych.

– Dzięki temu projektowi a także innym działaniom podejmowanym wspólnie z MPWIK w zakresie obsługi sanitarnej imprez masowych chcemy zdecydowanie skończyć ze standardem tymczasowych, plastikowych toalet – zapowiada Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Jeszcze w tym roku i na początku przyszłego miejskie toalety zostaną ustawione w 19 lokalizacjach. Kolejne 30 sztuk przewidziano do realizacji w latach 2017-2018.

Szalety powstaną w dwóch wersjach: jedno- i trzystanowiskowej w miejscach mocno uczęszczanych. Produkcją i montażem zajmie się Firma WC Gigant z Gorzowa Wielkopolskiego. Koszt jednej toalety jednostanowiskowej wyniesie 274 497 zł netto, koszt toalety wielostanowiskowej 325 000 zł netto.

Tu w pierwszej kolejności staną nowe toalety:

ul. Wybrzeże Gdyńskie, na wysokości ul. Krajewskiego (Żoliborz)ul. Wybrzeże Gdańskie, na wysokości ul. Sanguszki (Śródmieście); wielostanowiskowaul. Wybrzeże Gdyńskie, na wysokości ul. Czujnej (Żoliborz)ul. Wioślarska, okolica mostu Poniatowskiego (Śródmieście)ul. Wioślarska, okolica ul. Ludnej (Śródmieście)ul. Solec, Rejon Płyty Desantu (Śródmieście); wielostanowiskoweul. Wał Miedzeszyński, na wysokości ul. Krynicznej (Praga Południe)ul. Wybrzeże Helskie, na wysokości ul. Ratuszowej (Praga Północ)ul. Boleść, u zbiegu z ul. Wybrzeże Gdańskie (Śródmieście)ul. Nowy Zjazd, parking pod Mostem Śląsko-Dąbrowskim (Śródmieście); wielostanowiskowaul. Sowia, Mariensztat (Śródmieście)ul. Kościelna, Nowe Miasto przy schodach drewnianych (Śródmieście)pl. Grzybowski, w narożniku przy ul. Bagno (Śródmieście)ul. Smolna, w okolicy dworca PKP Powiśle (Śródmieście)ul. Lewartowskiego, na wysokości ul. Zamenhoffa (Śródmieście)ul. Kruczkowskiego, na wysokości ul. Książęcej (Śródmieście)ul. Agrykola, rejon parku Łazienki Północne (Śródmieście)pl. Na Rozdrożu, skwer Kisielewskiego "Kisiela" (Śródmieście)ul. Czerniakowska w rejonie skweru Iringha (Śródmieście)

Zobacz także: reporter TVN 24 kontra automatyczna toaleta na Polu Mokotowskim:

Automatyczna i niebezpieczna
TVN24

b/ec