Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

On wygrałby wybory w Warszawie? Gronkiewicz-Waltz: to mój faworyt

Warszawa

Adrian Grycuk, WikipediaRafał Trzaskowi za Hannę Gronkiewicz-Waltz?

Rafał Trzaskowski wygrałby wybory prezydenckie w Warszawie - to wyniki sondażu przygotowanego dla Platformy Obywatelskiej. - Chciałabym, aby mnie zastąpił - skomentowała w rozmowie z Wirtualną Polską Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Z badań Platformy wynika, że to właśnie poseł i były minister Rafał Trzaskowski przekonuje największą liczbę potencjalnych wyborców.

"Pokonałby rywali z PiS"

Trzaskowski był szefem sztabu wyborczego obecnej prezydent Warszawy. - To mój faworyt. Chciałabym, aby mnie zastąpił. To byłaby zmiana pokoleniowa. Warszawa jest stolicą Europy, a Trzaskowski ma doświadczenie europejskie - komentowała Hanna Gronkiewicz-Waltz w wp.pl. To ten portal poinformował, że PO zleciło sondaż prezydencki w stolicy.

Prezydent Warszawy twierdzi, że były minister administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska poradziłby sobie w roli prezydenta. Podobnego zdania ma być szef PO Grzegorz Schetyna.

- Badanie pokazało, że Rafał cieszy się największą sympatią wśród naszych potencjalnych wyborców i wygrałby wybory w stolicy, pokonując rywali z PiS i Nowoczesnej - zdradzał w wp.pl polityk z władz Platformy.

Sam Trzaskowski nie skomentował tych doniesień.

Dwa lata

Do terminowych wyborów samorządowych zostały jeszcze dwa lata. Ale już dziś można stwierdzić, że Warszawa będzie areną jednego z najcięższych bojów między PiS a PO. Obecna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że ta kadencja będzie jej ostatnią.

Dla Platformy Warszawa to ostatni poważny bastion, którego nie udało się odbić największemu politycznemu przeciwnikowi. PiS nie zamierza jednak rezygnować i nieustannie zastanawia się, jak go przejąć. Po zdobyciu najważniejszych ośrodków władzy stołeczny ratusz stał się dla Prawa i Sprawiedliwości celem numer jeden.

Dodatkowo do ratusza wpłynęły wnioski o zwołanie referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz - pierwszy we wrześniu złożyło Stowarzyszenie Oburzeni - drugi, już w październiku złożył radny Piotr Guział z przedstawicielami organizacji lokatorskich.

Kto na prezydenta Warszawy? Giełda nazwisk w PiS i PO

Zobacz przemówienie Hanny Gronkiewicz-Waltz po wygranej II turze w 2014 roku:

Hanna Gronkiewicz-Waltz dziękuje swoim wyborcom
TVN24

kz/sk