Omenaa Mensah i przyjaciele ze świata. Egzotyczna wersja "Snu o Warszawie"

Najnowsze

reż. Marika Magriel"Warszawski sen"

W tej wersji utworu Niemena można poczuć ducha Ukrainy, Kuby, Senegalu i Meksyku. Pako Sarr, twórca aranżacji, przyznaje, że to największe wyzwanie z jakim się zmierzył. - Fajnie buja - chwali Marek Gaszyński, autor tekstu "Snu o Warszawie".

Wisłą płynie stara motorowa łódź. Przepływa pod mostami, mija plaże, pomosty, nabrzeża. Na pokładzie muzykuje czarno-białe trio. Na bębnie gra Mamaodou, na gitarze akustycznej Pako Sarr, na przeszkadzajce udziela się saksofonista Grzegorz Rytka.

Słyszymy egzotycznie brzmiącą muzykę, na tle której Pako Sarr śpiewa kultową piosenkę "Sen o Warszawie" Czesława Niemena. Wspomagają go m.in.: Emilio Dante, Vladimir Guzman Contreras, Ewa Lewandowska, Svitlana Prokopiv. Widzimy też Omeneę Mensah oraz Miriam del Hoyo.

Tak wygląda jeden z trzech filmów wieńczących konkurs "Młodzi o Warszawie" zrealizowany przez Fundację Instytut Innowacji.

Dobrze rozbujany sen

- Fajne to jest! Podoba mi się - mówi Marek Gaszyński, twórca tekstu "Snu o Warszawie". - Muzyka musi bujać ciałem i duszą. A to fajnie buja. W inny sposób, bo oryginał jest elegancki, europejski, został przecież nagrany w Paryżu, a to jest inne spojrzenie na tę piosenkę, latynoskie, czarne. Teledysk też mi się bardzo podoba. Piękna panorama Wisły i portrety ludzi - kończy Marek Gaszyński.

- To było wielkie wyzwanie. Jedno z najtrudniejszych z jakim dotąd się zmierzyłem - mówi Pako Sarr, który stworzył nową aranżację piosenki. - Powstało wiele pomysłów, a w końcu zagrałem i zaśpiewałem wszystko w domu na gitarze. Do tego dodaliśmy tylko instrumenty i dźwięki wynikające z moich afrykańskich korzeni. Jednak najważniejsza jest nie muzyka, a śpiew osób, które wzięły udział w tym projekcie dając smak swojej ziemi: Ukrainy, Kuby, Senegalu, Meksyku, Francji i oczywiście Polski - mówi Pako Sarr.

Pomysł nastolatków

- Konkurs na koncepcję filmu krótkometrażowego promującego Warszawę ogłosiliśmy w październiku - mówi Kamila Kaszkiel z Fundacji Instytut Innowacji.

Zgłoszonych zostało dwieście pomysłów. Jury wybrało dwadzieścia pięć, a ich autorzy wzięli udział w warsztatach filmowych zorganizowanych przez fundację. Finalnie wybrane zostały trzy pomysły, na podstawie, których zrealizowano filmy.

Pokazanie Warszawy oczami obcokrajowców zaproponował 14-letni Teo Grynberg. Reżyserka Marika Magriel wpadła na pomysł, żeby był to teledysk znanej polskiej piosenki.

Zespół projektowy wybrał jednomyślnie legendarny utwór "Sen o Warszawie". Projekt spodobał się też spadkobiercom utworu, którzy jednogłośnie wyrazili zgodę na jego wykorzystanie. Autorem nowej aranżacji był Pako Sarr, a piosenkę zagrał jego zespół.

Dwa pozostałe filmy to "Poświęć Warszawie trochę czasu" według pomysłu Tosi Dobrowolskiej i Kingi Witczak oraz "Poznajmy się w Warszawie" według pomysłu Aleksandry Kasprowicz.

Konkurs wygra film, który będzie miał miał najwięcej odsłon na portalu YouTube. Klikać można do północy 31 sierpnia do godz. 12 w nocy na kanale Fundacji Instytut Innowacji.

Alex Kłoś