Olejniczak chce "dać sobie spokój". Nie powalczy o prezydenturę Warszawy

Warszawa

TVN24Wojciech Olejniczak nie wystartuje w wyborach

Po porażce w eurowyborach Wojciech Olejniczak zadeklarował, że nie stanie do walki o fotel prezydenta Warszawy. - Jestem ciekawy życia poza polityką. Ale też lekko przestraszony, bo to nowe wyzwanie. Przynajmniej do 2015... – napisał polityk na Twitterze. W poranku TOK FM przyznał, że nie jest gotowy na start w kolejnych wyborach.

- To postanowione. Nie jestem gotowy organizacyjnie, wewnętrznie, psychicznie. Trzeba dać sobie spokój. Aby wrócić do polityki, muszę się teraz sprawdzić poza polityką – precyzował polityk w środowym poranku radia TOK FM.

Przyznał, że po raz pierwszy będzie musiał zarabiać pieniądze poza polityką.

"Nie mam poczucia obciachu"

- To nowe dla mnie doświadczenie, bo bezpośrednio po studiach doktoranckich zostałem posłem i później ministrem. To wyzwanie, tak na to patrzę. Ale podchodzę do tego zdroworozsądkowo: jestem doktorem ekonomii, mam wiedzę w tym zakresie i w zakresie zarządzania, mam też już pierwsze przemyślenia, co dalej, ale nie tak szybko - mówił z kolei w rozmowie z PAP polityk Sojuszu.

Zapewniał, że nadal będzie "zaangażowany w politykę".

Nie wykluczył, że wystartuje w najbliższych wyborach parlamentarnych, ale nie chce też jeszcze jednoznacznie deklarować, że to zrobi.

- Z polityki nie odchodzę - zastrzega. Olejniczak, który obecnie w SLD nie piastuje żadnych stanowisk, "na razie" nie zamierza się o nie starać. - Nie mam ciśnienia. Pewien etap jest zakończony, ale nie mam poczucia obciachu, czy wstydu za to, co zrobiłem. Byłem szefem partii, szefem klubu, ministrem, wicemarszałkiem, europosłem, szefem delegacji, więc generalnie nie mam poczucia, że muszę coś szybko udowadniać - podkreślił.

Wojciech Olejniczak nie dostał się do Parlamentu Europejskiego. W niedzielnym głosowaniu dostał 36,4 tys. głosów i stracił mandat europosła. Więcej o wyborach na tvn24.pl.

Z polityki wycofuje się także Ryszard Kalisz - zobacz materiał "Czarno na białym":

Ryszard Kalisz po porażce
Czarno na białym TVN24

PAP/lata/mz