"Okrągły stół" o moście Krasińskiego tylko dla wybranych

Warszawa

ZMIDWstępna wizualizacja mostu

Ratusz postanowił utajnić spotkanie dotyczące budowy mostu Krasińskiego i ograniczyć listę uczestników do 30 osób. Zaproszeni to głównie urzędnicy i radni. Miasto tłumaczy, że zdecydowało się zamknąć obrady dla innych zainteresowanych, aby "ostudzić emocje".

Spotkanie w ramach tzw. okrągłego stołu ma się odbyć w piątek. Spotkanie w takiej formule urzędnicy zapowiadali pod koniec listopada. Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Krzysztof Mikołajewski informował wówczas, że będą mogli spotkać się wszyscy przedstawiciele mieszkańców zainteresowanych budową mostu. Teraz okazuje się, że obrady nie będą otwarte dla każdego. Urzędnicy opracowali listę uczestników, nie zaprosili mediów.

Dotarliśmy do tej listy. Znaleźli się na niej m.in. prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, miejski inżynier ruchu Janusz Galas, przedstawiciele Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, Biura Drogownictwa i Komunikacji, Zarządu Dróg Miejskich i Tramwajów Warszawskich.

Wśród osób "wskazanych przez zarządy dzielnic" dominują natomiast radni. Z Pragi Północ zaproszono trzech radnych, dwoje przedstawicieli mieszkańców z Kolonii Śliwice i Michałów oraz reprezentanta stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Targówek reprezentować będą przedstawiciele rady osiedla Targówek Fabryczny, Młodzieżowej Rady Dzielnicy, Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego, spółdzielni mieszkaniowej Bródno oraz dwójka dzielnicowych radnych. Z Żoliborza wskazano: troje radnych, zastępcę burmistrza, przedstawiciela Stowarzyszenia Żoliborzan oraz Józefa Menes, byłego burmistrza dzielnicy.

"W celu ostudzenia emocji"

Przedstawiciele organizacji zainteresowanych tematem, a niezaproszonych nie kryją oburzenia. - To miał być okrągły stół, a nie dyskusja dla wybranych. Zapowiada się potajemne spotkanie grupy kolesi za zamkniętymi drzwiami, to niedopuszczalne – komentuje Witold Weszczak z Fundacji Przestrzeni Publicznej M20.

Ale ratusz nie widzi problemu w takiej formule spotkania. – Ta sprawa budzi dużo kontrowersji. Dlatego podjęliśmy decyzję o początkowym spotkaniu liderów lokalnych społeczności i urzędników właśnie w celu rozmowy merytorycznej i ostudzeniu emocji – tłumaczy nam Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Zdaniem urzędnika, to spotkanie wręcz "wzbogaci formułę konsultacji". – Doszliśmy do wniosku, że normalny proces w tej sprawie może nie wystarczyć. Dlatego zaplanowaliśmy to spotkanie, które powinno uporządkować formę i przebieg konsultacji społecznych w przyszłości – twierdzi Milczarczyk.

Most, który dzieli

Most Krasińskiego wywołuje skrajne emocje: mieszkańcy Targówka go wyczekują, mieszkańcy Żoliborza żądają odstąpienia od inwestycji. Decyzja środowiskowa jest ważna, projekt gotowy, ale trzeba go zaktualizować. Wyłoniona w przetargu firma Mosty Katowice już to robi (dostanie 6 mln zł). Szacuje się, że pierwszy etap budowy Trasy Krasińskiego (pl. Wilsona-Jagiellońska) wraz z nową przeprawą pochłonie ok. 600-700 mln zł.

Prezydent Wojciechowicz o konsultacjach
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

jb/b